Tekniikkakeskustelut > Alde
Alde 3010 - OHEAT2 kaasukäytöllä
MarkoA:
Tällainen ongelma ilmennyt kun kelit jäähtyi. Kaasulla lämmittäessä, varsinkin jos vaunu on lähtötilanteessa kylmä. Lämmitin käy jonkin aikaa, ja lämpötila vaunussakin ehtii nousta toiselle kymmenelle. Lämmitys pysähtyy ja paneelilla lukee OHEAT2. Manuaali kertoo sen olevan ylilämpösuojaus ja resetoidaan käyttämällä virta pois. Mutta mitä lämpötilaa tämä suoja haistelee? Ja mikähän tämän ylilämmön sitten aiheuttaa/millä sen voi estää? Vaunu kävi juuri huollossa ja neste pitäis olla tarkastettu määrällisesti sekä pakkasenkestoltaan.
Ongelmaa ei koskaan sattunut kun vesivaraaja oli täynnä. Nyt vaunussa ei vettä ole.
Yrjö:
Meillä tuossa ihan erilaisessa on tänä talvena ollut vastaavaa. Olen ratkaissut sen nostamalla lämpöä hiukan hitaammin,ehkä poistan koko ylikuumenemissuojan?? Tai korvaan vähemmän herkällä?
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: MarkoA - 11.11.2013 kello on 20:59 ---Tällainen ongelma ilmennyt kun kelit jäähtyi. Kaasulla lämmittäessä, varsinkin jos vaunu on lähtötilanteessa kylmä. Lämmitin käy jonkin aikaa, ja lämpötila vaunussakin ehtii nousta toiselle kymmenelle. Lämmitys pysähtyy ja paneelilla lukee OHEAT2. Manuaali kertoo sen olevan ylilämpösuojaus ja resetoidaan käyttämällä virta pois. Mutta mitä lämpötilaa tämä suoja haistelee? Ja mikähän tämän ylilämmön sitten aiheuttaa/millä sen voi estää? Vaunu kävi juuri huollossa ja neste pitäis olla tarkastettu määrällisesti sekä pakkasenkestoltaan.
Ongelmaa ei koskaan sattunut kun vesivaraaja oli täynnä. Nyt vaunussa ei vettä ole.
--- Lainaus päättyy ---
Tuleeko ongelma molemmilla kiertovesipumpuilla?
MarkoA:
Kiitti kommenteista. Googlella löytyi pari vastaavaa tapausta ulkomailta. Ei oikein selvää apua ollut löytynyt.
mjo33400: Tuo on hyvä kysymys. Oletan, että tekee molemmilla koska sama kävi verkkovirtaan kytkettynä sekä ilman. Olettaen, että pumpun valinta on automaatilla.
Täytyy toki tarkastaa asia kun seuraavan kerran menee vaunulle.
K.E.V:
Minä taas oletan jotta sulla kaasukäytöllä käyttää 12v pumppua joka ei kierrätä vettä ja tulee tuo herja.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta