Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin elektroniikka

Gocamp deluxe antenni-vahvistin probleema

<< < (2/4) > >>

tsahkali:
Itse itselleni vastaten: Siinä on näköjään myös radio-ulostulo, eikä antenin pitäisi (?) edes virittyä vhf kanaville.  Ehkä suodattimet 'vuotavat' niin paljon, että viiksien pituus vaikuttaa myös TV-kuvaan. Hinta ja laatu luultavasti korreloivat.

K.E.V:
Eikö todellakaan ole ohjekirjassa, minulla oli ja on nykyisessä Polarissakin tuo ohje. Tässä kuva 2007:n ohjekirjasta
Edit, tuosta latailet ohjekirjan > http://80.88.126.148/default.asp?archiveid=1300&folderid=1302&pageid=44718&path=26411,27379,27395


jabevaanari:
Kiitos tähän astisesta avusta  Thumb . Alkaa pikku hiljaa selvenemään tuo antenni propleema. Todellakaan ei vaunun omassa ohjekirjassa ole tähän neuvoa (vm 2008). vaunun ohjekirjassa oli todellakin ohje, mutta nähtävästi vanhempaan malliin (samanlainen kuin edellä olevassa kuvassa). Katsoin ihan piruuttaan vm 2011 Solikan ohjekirjaa ja yllätys, yllätys, siellähän oli oikeat neuvot. ::) Nähtävästi jossain vaiheessa on antennin malli vaihtunut, mutta ohjekirja laahasi perässä.  :-\

Ainoa mitä ohjekirjassa ei sanota, mikä tuo kolmas virtalähteelle tuleva antennikaapeli on? IN liittimessähän on antennilta tuleva, OUT liittimessä on haaroittimelle menevä, mutta mikä tuo 3's johto on?  Haaroittimelta lähtee 3 johtoa (todennäköisesti 2 TV -lähtöä ja 1 radiolle)

Niistä "viiksistä" vielä; testailin antennia ja tulos oli seuraava: Jos nuo viikset oli vedetty täyteen mittaansa ja osoittivat suoraan eteenpäin TV -kuva oli ok ja signaali oli paras mahdollinen (oikeastaan pikkuisen parempi kuin sisään painettuina ja eteen osoittaen). Tämän jälkeen käänsin ne sivuille omiin kiinnikkeisiin ja tulos oli hävinnyt kuva ja erittäin huono signaali :o . Samoin signaali huononi, mutta ei kadonnut kun viikset olivat sisään painettuina mutta osoittivat sivuille. Tosin sanoen jos joku vielä valaisisi mikä noiden viiksien tehtävä todellisuudessa on? Tuskin ne sentään ulkonäön vuoksi siellä on  ::) Ihan mielenkiinnosta ihmettelen :-\

Valtteri:

--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 22.09.2013     kello on 19:13 ---Itse itselleni vastaten: Siinä on näköjään myös radio-ulostulo, eikä antenin pitäisi (?) edes virittyä vhf kanaville.  Ehkä suodattimet 'vuotavat' niin paljon, että viiksien pituus vaikuttaa myös TV-kuvaan. Hinta ja laatu luultavasti korreloivat.

--- Lainaus päättyy ---


Tuo virtalähde kun toimii nähtävästi myös haaroittimenakin.  :o

Jos tässä tarinassa valkoisella mötikällä tarkoitetaan tuota virtalähdettä se takuulla tarvii käyttöjännitteen toimiakseen jakajana  ja tuo mokoma VHF-alue kun yltää 30-300Mhz niin kyllä se ylesuomikin sinne väliin mahtuu 8)

K.E.V:
Alunperin kun olisit vuosimallin kertonut niin olisi auttanut  ;D
En tiedä tarkoitatko sillä kolmannella > Voit kytkeä ulkoliittimestä satelliitti tai keskusantennin sisään ja siellä sisällä otat kattoantennin kaapelin irti jakajasta ja kytket sen ulkoa tulevan edellisen tilalle. Tällöin tuo keskusantennin signaali on käytettävissä kaikilta sisäpuolisilta antennirasioilta.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View