Tekniikkakeskustelut > Projektit
LMC:lle kävi näin..
Eemeli:
--- Lainaus käyttäjältä: 99 - 9.09.2013 kello on 12:10 ---Eihän tuossakaan vahinkoa aiheuttanut mikään osa vetoautoa..
Mutta hyvä että otit esiin tuon "auto, lasti tai sen osa", kun virallisesti auto on moottoroitu ajoneuvo, ja kun siihen kytkee perävaunun niin se muuttuu moottoroiduksi ajoneuvoyhdistelmäk si joka on siis vakuutettu vetoauton vakutuksilla. Ja kun ollaan ajossa ja onnettomuus sattuu ajossa, menee ne vetoauton piikkiin. Peräkärryn vakuutuksiin menee taas silloin kun esim. (pelkkä) pysäköity peräkärri lähtee itekseen omille teilleen aiheuttaen vahingon.
--- Lainaus päättyy ---
Asia on juuri näin, on omakohtaisia kokemuksia muutaman kuukauden takaa. Sanoivat vakuutusyhtiöstä, että "vastapuolen vahingot korvataan auton liikennevakuutukses ta ja jos on kasko ja omaan autoon tai vaunuun on tullut korjattavaa, niin ne kojataan kaskosta"... toki bonukset tippuu.
Eli oli autossa kasko? Jos oli niin sitten vaan korjaus kaskosta!!
dados87:
Vitossa oli vaan tieliikenne vakuutus (tietenkin). Noin 25 kilometriä kerkes ajaa ennen ku vaunu pääs irti. Todennäkösesti rengas oli puhjennu ennenkuin meni ojaan ainakin tiessä oli jälki noin 20m ennen oja rumpua siis sellanen että jälki kuin vanne olis vastannu asfalttiin
4ntti:
Ei sen silti pitäisi koukusta irrota jos vetopää on kunnossa
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: 4ntti - 9.09.2013 kello on 17:51 ---Ei sen silti pitäisi koukusta irrota jos vetopää on kunnossa
--- Lainaus päättyy ---
Ei pitäisi. Se lukitusnasta on joissain vetopäissä aika pieni ja voi vuosien mittaan kulua. Jos kahvasta nostaa, tuntuu, että kiinni on, vaan jos kahvasta kääntää, niin hups... Silloin se voi vaikka rengasrikossa irrota.
Yrjö:
Minulla on kerran kevyt kärry ironnut (oli kuulan päällä), jäi kaapelin varaan.
Vaunusta on kerran kummi räjähtänyt ( oli huono).
Kerran pyörä lähtenyt (oli mutterit löysällä), silloin hiukan "tuuti" ja kipinäsuihku näkyi peilistä. Vaunun kanssa molemmila kerroilla oli sellainen rekkavauhti.
Olen ottanut yleensä tavaksi testata, koukkuun laittamisen jälkeen, keventämällä nokkapyörän ruuvilla auton perää. Pelkästään käsissä ei minun voimani riitä, mielestäni pitäisi nostaa reilusti yli 100 kg. voimalla.
Pomolta myöskin vuokrakärry kerran meni tienluiskaan, ilman isompia vaurioita.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta