Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut

Hobby lattialämmitys?

<< < (3/12) > >>

Onneva:
Meidän Hobbyssa lattia lämpiää ihan reilusti ja hyvin huomaa myös sukat jalassa.
Usein nöinnloppukesästä meillä on vain lattialämpöä päällä kun varsinaista lämmitystä
ei tarvi mutta kosteuden takia tuntuu mukavalta.
Talvipakkasillakin ilman lattialämpöä lattia on sietämättömän kylmä.

Samoin toimi myös Poksissa.
En tiedä kummankaan vaunun vastusmaton tehoja.

Topelius:
Ei se kyllä yhtään lämpene, kun laitoin vaunusta muun lämmön pois ja lattialämpö vaan päällä. Lattia on ihan kylmä :( Pitää vissiin alkaa jotenkin mittailemaan, kun vaan tietäis että miten.

K.E.V:
Yleismittari käteen, siitä ensin vaikka jännitemittaus alue päälle. Mittaat muuntajan lähtönastoista tuleeko jännitettä pihalle. Sitten käännät se ohmi alueelle ja mittaat vastuksen piuhoista mitä kertoo. Mikäli poikki näyttää ääretöntä.

Edit : mittausmuoto

Topelius:

--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda -  1.09.2013     kello on 21:30 ---Yleismittari käteen, siitä ensin vaikka dc alue päälle. Mittaat muuntajan lähtönastoista tuleeko jännitettä pihalle. Sitten käännät se ohmi alueelle ja mittaat vastuksen piuhoista mitä kertoo. Mikäli poikki näyttää ääretöntä.

--- Lainaus päättyy ---
Kiitos neuvosta.  Pitääpä kokeilla:-)

tahko:
Ainakin joissain muuntajissa myös ylilämpösuoja joka kuitattavissa.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View