Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Auton paino
ktako:
--- Lainaus käyttäjältä: weinsberg - 12.01.2018 kello on 14:14 ---
Toinen juttu, voi olla että muistini pätkii? Joku vuosi sitten oli juttua B kortin maks. painon nostamisesta 4,25 t? Sehän helpottaisi paljon, lisää lastipainoa, ym lisävarusteita ilman että painorajat ylittyisi.
--- Lainaus päättyy ---
Eikös tuo ole sfc:agendalla ehdotuksena uuteen tieliikennelakiin jos oikein muistan
"Masi":
--- Lainaus käyttäjältä: ktako - 12.01.2018 kello on 14:56 ---Eikös tuo ole sfc:agendalla ehdotuksena uuteen tieliikennelakiin jos oikein muistan
--- Lainaus päättyy ---
Huru ukkojen horinaa että pitäisi saada.
Ei tuo muutu, sillä muutama vuosi ( 2013 ) sittenhän se muutui ja tuli uudet luokat eli se entinen B 3,5 tn ja lisäksi C1 7,5 tn, C1E 12 tn ja siitä yöspäin on C, CE.
Ja nämä uudet paino luokat tuli nimenomaan tarpeesta saada B ja C väliin korttiluokka ei ammattikuljettajill e.
B kortit uusitaan 15 vuoden välein ja 5 vuoden välein 65 ikä vuodesta alkaen.
Ja C korttit uusitaan 5 vuoden välein ja 68 ikä vuodesta eteen päin 2 vuoden välein.
P.s. Ja EU parlamentissa on tehty aloite myös A ja B korttien 5 vuoden välein tapahtuvasta lääkärin tarkastuksesta.
https://www.trafi.fi/tieliikenne/minulla_on_ajokortti
seppoko:
Tuossa on pitkähkö keskustelu SFC:n netistä muutaman vuoden takaa. Sieltä löytyy noita B-korttien vuosilukuja, kun sai ajaa isommalla kuin 3,5t. Pidän aika uskottavina, tai ainakin minulla on samoja käsityksiä noista vuosista.
https://www.karavaanarit.fi/etuteltan-puheet/matkailu-ulkomailla/ketju-107389287/
"Masi":
Ja niistä ratsioista joita kukaan ei ole nähnyt on youtubessa satoja pätkiä eri maista.
https://www.youtube.com/watch?v=yt-tVtD6-gQ
Tuossa jokunen saksalainen.
seppoko:
Lisää SFC-sivuilta:
--- Lainaus --- KURPPA LUMIKKI
02.09.2006 15:36
Ei ne tarua ole olimme itse vaa'alla Luxemburgissa huhtikuussa kuluvana vuona,ylipainoa oli reippaan puoleisesti,ei tarvinnut tyhjentää päästiin kuin koira veräjästä.kotona sitten tyhjättiin auto ja mentiin vaakaan ja hämmästys oli kauhea autossa ei olisi sannut edes kuskia olla.joten kyllä siihen vaakaukseen on paras uskoa ja toivoa ettei joudu puntariin,meille se oli ensimmäinen kerta vaikka ollaan kuljettu saksa espanja väliä useta vuosia.
--- Lainaus päättyy ---
Ja linkki originaalisivulle:
https://www.karavaanarit.fi/etuteltan-puheet/matkailu-ulkomailla/viela-saksan-ylipainoista/
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta