Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka
Lasten tietokoneen käytön rajoittaminen
Fenix:
Useimpien adsl-modeemien asetuksista löytyy tuollainen rajoitus ihan suoraan. D-Link halpamalleissa tms kapineissa se on vain web-suodatin, muttei muuta.
JuhaL:
Vielä lisäyksenä se, että olen määritellyt ADSL-reitittimessä lasten tietokoneille kiinteät IP-osoitteet.
Reitittimen palomuurissa olen rajoittanut näiden IP-osoitteiden pääsyä Internettiin kellonaikojen mukaan siten, ettei aikuisten koneiden pääsyä ole samalla rajoitettu Käsitykseni mukaan tuolla Telewell tw-ea501 - reitittimessä on yksi markkinoiden parhaista palomuureista ajatellen lasten netin käytön rajoittamista, reitittimen ohjelmiston on vielä suomenkielinenkin. Ko. ohjelmistolla voi rajoittaa myös netin sisältöhakuja, mutta näin voi tehdä myös Sayfeldin ohjelmistossakin.
Reitittimen aikarajat estävät nettiin pääsyn, mutta offline-pelejä voi toki käyttää. Teini-ikäinen kaipaa kuitenkin pelaamista kavereiden kanssa yhdessä netin kautta, joten yksin pelaaminen ei ole niin kiinnostavaa. Sayfeldin ohjelma estää tietokoneen käytön tähänkin, mutta vastaavia rajoituksia ei löydy PS3:een. Toivottavasti PS4:ssa on tämä huomioitu eli aikalukkojen mahdollisuus.
Lasten koneen käytön valvonta sujuu tehoikkaimmin näoin ohjelmalla - muuten saattaa lapsilla olla taipumus kaunistella peliaikansa määrää esim. koulun jälkeen ennen vanhempien kotiin tuloa.
Duster:
Onnistuisko rajoitus kaukokäyttöisellä pistorasialla?
Itellä kaukosäädin ja naps virrat wex....ei olla koneella enää ;D ;D
0yxxy0:
--- Lainaus käyttäjältä: Duster - 21.08.2013 kello on 12:56 ---Onnistuisko rajoitus kaukokäyttöisellä pistorasialla?
Itellä kaukosäädin ja naps virrat wex....ei olla koneella enää ;D ;D
--- Lainaus päättyy ---
Mulla Kauko käyttöinen. Kauko käy napsattamassa sulakkeen pois päältä, harmi kun läppärille ei tehoa.
Beenari:
Paras tapa on ihan keskustella nuoren kanssa ja sopia yhdessä käyttöajat ja -rajoitukset. Nuorilla vaan on tapana aina silloin tällöin koetella asetettuja rajoja. Ja lipsumisia tulee tapahtumaan. Sille ei oikein voi mitään.
Aikoinaan kartoitin vaihtoehtoja ohjelmallisesti rajoittaa koneen käyttöä ja vaihtoehdot silloin olivat joko huonoja tai erittäin huonoja. Joten päätin koodata semmoisen itse. Vähän omaa koodausta yhdisteltynä Sysinternalsin PsTools apuohjelmapaketilla (Taitaa nykyään olla M$:n omistuksessa). Lopputuloksena oli kirjautumisen yhteydessä käynnistyvä ohjelma (kaksi erillistä prosessia) joka antoi käyttää konetta sunnuntaista torstaihin max 2h päivässä 06:00 -20:00 välillä sekä perjantaisin ja lauantaisin 06:00 - 22:00 välillä max 2h päivässä lisättynä su-to välillä kayttämättä jääneellä ajalla. Siis yhteensä 14h/viikko.
Lapsille sitten kerroin kuinka ohjelma käyttäytyy, ja kun ohjelma viestittää käyttäjälle (Net Send popup) että käyttöaikaa on viisi minuuttia jäljellä, niin viiden minuutin kuluttua kone sammuu varoittamatta. Samoin kaikki yksinkertaisimmat kikat ohjelman toiminnan estämiseksi tai huijaamiseksi saivat aikaan koneen sammumisen välittömästi. Ja täkynä kerroin että ohjelma ei ole aukoton, ja sinä päivänä kun keksivät kuinka ohjelmaa huijataan tai ohjelman toiminta estetään, niin eivät sitten sen jälkeen enää tarvitse käyttörajoituksiaka an. Ovat sitten jo niin nörttejä että oksat pois.
Kolmeen vuoteen ei tarvinnut huolehtia lasten tietokoneen käytöstä...
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta