Tekniikkakeskustelut > Vetoautot

Paras vetoauto?

<< < (169/197) > >>

megaman:
Kun auto (esim. XC90) 400 heppaa, painaa 2,5 tonnia, päästöt alle 50g ja kulutus reilu 2 ltr.satkulle.

Taitaa tulla jo kukkamultaa putkesta, kun on niin egolokinen... 😂

"Masi":

--- Lainaus käyttäjältä: megaman -  2.02.2021     kello on 14:51 ---Kun auto (XC90) 400 heppaa, painaa 2,5 tonnia päästöt alle 50g ja kulutus reilu 2 ltr.satkulle.

Taitaa tulla jo kukkamultaa putkesta, kun on niin egologinen... 😂

--- Lainaus päättyy ---
Tuo muuten pitää miltei paikkansa Volvon , paitsi se kukkamulta. Tosin matkaa ei saa tulla töpseliltä töpselille talvella 10 km ja kesällä 20 km  enempää.

Nämä töpselihybridit kelpaa pikku pyöritykseen.
Jos vuoteen 10 000km kaupungissa ajaa ja maantiellä saman verran, niin päästöt alkaa olla ison pakun verran.
Normi diesel h-auto menee jo pitkästi alle.

Eli suurin puhallus sitten ....

Haapaniemen Paroni:
Eli egologinen vinkuvaakeni, näihin hommiin ;) Thumb

MRi:

--- Lainaus käyttäjältä: "Masi" -  2.02.2021     kello on 14:57 ---Tuo muuten pitää miltei paikkansa Volvon , paitsi se kukkamulta. Tosin matkaa ei saa tulla töpseliltä töpselille talvella 10 km ja kesällä 20 km  enempää.

Nämä töpselihybridit kelpaa pikku pyöritykseen.
Jos vuoteen 10 000km kaupungissa ajaa ja maantiellä saman verran, niin päästöt alkaa olla ison pakun verran.
Normi diesel h-auto menee jo pitkästi alle.

Eli suurin puhallus sitten ....

--- Lainaus päättyy ---
Aika pitkälti samaa mieltä. Jos töpselihybridin matkan yhdellä latauksella saisi vaikka tuonne 100 km tuntumaan, niin tilanne paranisi jo huomattavasti.

Muistan kun Volvo lanseerasi nuo T8:sit ja vastaavat niin mietin, etteihän tuossa ole mitään järkeä. Myyntitilastoja kun katsoo, niin oli paljonkin järkeä.

No ei enää loppujen lopuksi kovin kauan tarvitse odottaa niin kohta on polttomoottoristen autojen myynti kielletty  :laugh:

88k5:
Se on sääli, että Volvo kiinalaisten dsl-kammossa luopui dsl-hybridistä
Esim. D6 TwinE awd aut, 288 hv, 640 Nm, 48g/km, e-range 50km

--- Lainaus käyttäjältä: MRi -  2.02.2021     kello on 14:46 ---Tuo riski on olemassa ja aiheuttaa varmasti ristiriitaisia tunteita. 

Oma työnantaja mahdollistaa latauspisteen hankinnan ja sähkön veloitukset. Kilpailijoilla taitaa olla jopa lataukseen velvoittavia käytäntöjä

Latauspisteen toteutukseen vaikuttaa toki asumismuoto ja saattaahan se nykyaikaisessa As Oy:ssäkin olla valmiiksi kunnossa. Itse tuli piharempan yhteydessä vedettyä kaapeli mikä on 16A takana joten sillä pääsee ainakin alkuun.

Hirveissä hinnankiroissa nuo latausasemat eivät ole. 

https://www.helen.fi/sahkoauton-lataus/sahkoauton-latauspiste-kotiin

--- Lainaus päättyy ---
Noita 1~ 16-32A (max 7.36 kW) asti asemia saa tonnin halvemmallakin (asennus päälle) - tai jos tili sähkötukussa, niin halvemmallakin.. Volvot ei tiettävästi ole kuin 1~ vaikka Type2 ovatkin.. hintaan vaikuttaa paljon se onko kiinteällä johdolla vai johdoton (pistorasialla). Kaapeli on arvokas, ja niin on sekin suko-Type2 älylaturi johdolla. Auto se on joka rajoittaa, jos verkossa potkua olisi. Yleensä kiinteistö ei halua/saa ylittää huippu(mitoistus)tehoa. Siksi asemissa halutaan "älyä" olevan - pahimmassa tapauksessa menee päänalli(t)..

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View