Kartan päivitys voisi ratkaista ongelman.
Kartan päivitys voisi ratkaista ongelman.
*****
Liikennemerkit ja -säännöt ovat ykkösasia seurata.
Et maininnu nakkilaatorin merkkiä, mutta itsellä kävi viime kesänä "oudot" Tompan kanssa; Kaikki toimi normaalisti aamulla Naantaliin asti..
Illallla laivasta ulos ajaessa verme päälle - gps-sijainti oli 200-400m liikaa lännessä: siinä sitten mentiin loppu ilta pitkin metsiä: "mene lähimmälle tielle" . Onneksi matka ei ollut pitkä ruattin sukulaiselle, niin sai koneen resetoitua ja ladattua netistä gps-fixit - rupes taas toimimaan. Reissu oli vasta alullaan.. Nokian karttaohjelmalla ei nää siirtymää, kun se kulkee sitkeästi lähintä tietä, jos sellainen on kartalla edes muutaman kymmenen metrin etäisyydellä.
GPS:n nopeusnäyttö antaa kyllä hauskoja arvoja, jos haluaa esim tarkastella todellista nopeutta suhteessa mittarinopeuteen, aluksi keskinopeus on lähes aina parikymmentä yli todellisen. Pidemmällä matkalla myös max. Nopeudessa saattaa olla +100km/h verrattuna matkan todelliseen huippuun. Epäilen matalalla olevien satelliittien aiheuttavan "hyppyjä" paikasta toiseen - sitten on hauskaa kun alkavat GPS:n mukaan seurata liikennettä ja sakottaa. Tuo päivitys ei voi ratkaista ongelmaa, koska tiet ovat edelleen samassa paikassa jo ollut yli 10 vuotta, ja aiemmin toiminut.
Navin on Becker mutta karttahan sen ratkaisee, en nyt muista kumman kartta minulla on siinä, - täytyy tutkia. Eihän todellakaan pelkkään gps:ään saa luottaa, apuna pitää olla näköhavainto ja aivot, useinhan kone sanoo viisi metriä ennen risteystä esim. "käänny oikealle NYT". Becker käyttää Navteqin karttoja.
*****
Mulla kulkee namikaattorin lisänä perinteinen kartta, navin ohjeethan ovat ohjeelliset ei niihin pidä orjallisesti luottaa...
Me ollaan vältytty tuollaisilta ongelmilta tyystin kun ei meillä ole miätän navigaattoria:)
t.Kaarina Mulla EI ole ollut tuollaisia ongelmia vaikka käytän navia ja joskus paperikarttaa
Tuttu vika viime vuodelta.
On kiva ajella kotimaassa kun Tom Tom Go720 päätti sitten tänä aamuna Holiday Club Saimaasta lähtiessä sekoilemaan siten että VT6 - tietä Lappeenrantaan päin ajaessa se kuvitteli olevansa n. 50-100 metriä sivussa ja nyt sitten Lappeenrannan satamassa Hiekkalinnan luona ollaan järvessä jo lähes 50 metrin verran, kaupungissakin oli koko ajan korttelin verran sivussa. Näköjään oli muillakin viime vuonna samaa ongelmaa. http://karavaanari.org/index.php/topic,4258.msg60278.html#msg60278 Kiitos linkistä, nyt voi ryhtyä selvittämään Beckerin kanssa. En ollutkaan tiennyt että mahdollisesti joutuisi itse konettakin päivittämään.
Kartathan on asia erikseen. Ymmärsinkö Risto66 että olet ajanut tänä keväänä nuo moottoritiet?
Kenen kartta sinulla on gps:ssäsi? Ymmärsinkö Risto66 että olet ajanut tänä keväänä nuo moottoritiet?En ole ajanut,mutta täälä toimii,viime vuonna tökki ennen päivitystä Mitä karttaa Tomtom käyttää? |