Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä
Aurinkosäätimen ja automaattilaturin yhteensovittaminen maasähköön kytkettynä
perho-ukko:
--- Lainaus käyttäjältä: JuhaL - 7.04.2013 kello on 14:50 ---Kyllä, näin ne molemmat toimivat, mutta valitettavasti samanaikaisesti.
Jotenkin pitäisi vain saasa automaattilaturi heräämään henkiin vasta kun akkujen jännitetaso on selvästi alentunut eli sen 'kynnys' aloittaa akkujen lataaminen saisi olla alemmalla jännitetasolla kuin aurinkosäätimen vastaava.
--- Lainaus päättyy ---
Oletko varma? Jos kennoista tulee tarpeeksi,ylläpito laturi ei työnnä virtaa,ja päin vastoin.
Rölli:
mulla tällähetkellä kennot työntää akkuun 1.9 A ja kennoista olisi saatavilla 3.2A automaatti laturi näyttää 0A akku jännite on 14.1V ja toi automaatti laturi pitää 13.6 volttia joten jos kennoist tulee tarpeeksi verkkolaturi tippuu pois automaattisesti.. ja jos sua kauheesti ahistaa ne kilowattitunnit ni laskeppa paljoko maksaa viien amppeerin ympärivuotinen lataus..
edit: eli 12v x 5A x 24h x 365p x 0.13€/KWh =68.33€ tämäki jos saiait menemään kokoajan sen 5 amppeeria
JuhaL:
... eli siis jos aurinkosäätimen latausjännite on suurempi kuin automaattilaturin niin automaattilaturi on 'tyytyväinen' ja pysyy passiivisena?
Tämä toimii niin kauan kun aurinkoa paistaa, mutta olisi kiva, että akkuja voisi rauhassa purkaa enemmän esim. yön aikana ja odottaa taas seuraavan päivän aurinkolatausta kuitenkin siten, että 'jännitevahti' akkujen liikaa tyhjentäessä kytkisi automaattilaturin päälle. Ongelma on varmasti entistäkin pienempi, jos laittaa monikidepaneelin MPPT -säätimellä, mikä tuo latausta hyvin pitkään iltaan/yöhön, johon kulutuskin kesäaikana aloittuu. Voi siis olla, että kysymykseni on enemmän akateeminen.
5 A lataaminen ei todellakaan ole suuri kustannuskysymys, mutta jokainen säästösentti toisi aurinkojärjestelmäs tä enemmän hyötyä :)
Turhan Höpöttäjä:
--- Lainaus käyttäjältä: JuhaL - 7.04.2013 kello on 15:16 ---
Voi siis olla, että kysymykseni on enemmän akateeminen.
--- Lainaus päättyy ---
Sitä se on, sanoi mummo kun pas*** maistoi. ;)
perho-ukko:
--- Lainaus käyttäjältä: Turhan Höpöttäjä - 7.04.2013 kello on 15:28 ---Sitä se on, sanoi mummo kun pas*** maistoi. ;)
--- Lainaus päättyy ---
Olikohan tuo nyt asiallinen kommentti.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta