Tekniikkakeskustelut > Truma

Trumatic C6002 ei käynnisty

<< < (10/17) > >>

smy:
Mulla on alkanut nyt lämmitin temppuilemaan siten että aika monena aamuna on häiriövalo päällä. Käyttää virrat pois ja uudelleen päälle niin taas käy.

Menee häiriötilaan siten että kuulen tuon 'kipinän' mutta sen jälkeen sitten onkin punainen valo päällä. Tämä siis tapahtuu ehkä parin päivän välein. Saisi olla uusintayritys tuossa logiikassa että yrittäisi vielä toisen kerran esim. 15 sec jälkeen.
Kysäisin paikallisessa caravan liikkeessä ja sanoivat että minimi korjaus hinta tälle on 300eur ja siitä ylöspäin. Itseä vähän arveluttaa lähteä tuota ufoa avaamaan vaikka ei se nyt varmasti avaruustiedettä ole... (reilu 20v sitten valmistuin telkkariasentajaksi ja päivääkään en onneksi niitä hommia tehnyt).

TimoJ:
Terve

Ostimme vast'ikään auton, jossa on 6002 ilman sähköpatruunaa. Trumaa testatessa huomasin, että jos lisätermostaatti on pistokkeessaan (se oli nyppäisty irti ja roikkui pannun vieressä) lämmitin ei käynnisty vaan puhallin pyörähtää ja sammuu saman tien napsahduksen kanssa. Parin sekunnin päästä sama toistuu ja sitä jatkuu muutaman kerran ja sitten on vähän pidempi tauko, sitten taas jatkuu. Olisikohan lisäanturin vastus tai oikeammin lisäanturi väärä... näyttäisi olevan n 90 kohm +10C ja laskee kun sitä lämmittää puhaltelemalla. Luin tuolta taaempaa, että pitäisi olla parikymmentä kohm +10C.

Ilman lisätunnistinta vaikuttaisi toimivan normaalisti, lammittää ja pysyy päällä ja teho tippuu pienelle kun Trumatic -panelista säädetty l-tila on saavutettu.

T

hapero:

--- Lainaus käyttäjältä: TimoJ - 28.05.2014     kello on 14:10 ---Ostimme vast'ikään auton, jossa on 6002 ilman sähköpatruunaa.
Olisikohan lisäanturin vastus tai oikeammin lisäanturi väärä... näyttäisi olevan n 90 kohm +10C ja laskee kun sitä lämmittää puhaltelemalla. Luin tuolta taaempaa, että pitäisi olla parikymmentä kohm +10C.

--- Lainaus päättyy ---

Onkohan lämmittimen tyyppi oikea?
Tuo anturi voisi olla 47K@25C, 6002:n oikea anturi on 10k@25C

mjo33400:
Millä liittimellä lisätermostaatti on piirilevyyn kytketty? Onko ohjauspaneeli musta vai harmaa?

TimoJ:
Huomen

Lämmittimen kyljessä keltaisessa tarrassa lukee Trumatic C 6002, säädin on musta tai ainakin hyvin tumman harmaa ja siinä on lämpötila-asteikko, lämmitystavan valintakytkin, veden lämpötilan valinta ja kaksi merkkilediä. Lisätermostaatti on kiinni 3,5mm mono-plugilla.

Sinne johdon päähän vastuksen rasiaan voisi varmaan kokeilla vaihtaa sen ntc-vastuksen? Kokeilisi ennenkuin vie huoltoon. Vaikka eipä tässähätää ole kun lämmitin kuitenkin toimii. Kylmällä kelillä tietysti voisi olla iloa kun se lisätermostaatti on sijoitettu ihan lattian rajaan.

T

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View