Tekniikkakeskustelut > Truma

Trumatic C6002 ei käynnisty

<< < (9/17) > >>

Jepukka:
Aamusella tökkäsin huvikseni pannun päälle nähdäkseni tekeekö vielä tuota samaa ja nyt se toimii normaalisti muutaman sytytys sammutus kerran jälkeen. Muutamia tunteja se on päällä pöhissyt. Kysymys kuuluukin koska oireilua on niin jotain sille pitää tehdä, täysihuolto? jotain muuta? Miten tommonen pönttö huolletaan?

edit: näyttäisi että kapistuksessa on jonkinlainen ylikuumenemissuoja mutta manuaali ei siitä sen enempää kerro. Onko kuitattavissa?

Jepukka:
Pannun ympäristö imuroitu. Ei nyt kauheasti pölyä ollut.  Vuorokauden päällä kunnes yks kaks lopetti toimintansa eikä päälle sitten millään. Kokeillaan vielä aamusella pannun jäähdyttyä lähteekö päälle.

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: Jepukka - 10.01.2014     kello on 19:52 ---Pannun ympäristö imuroitu. Ei nyt kauheasti pölyä ollut.  Vuorokauden päällä kunnes yks kaks lopetti toimintansa eikä päälle sitten millään. Kokeillaan vielä aamusella pannun jäähdyttyä lähteekö päälle.

--- Lainaus päättyy ---

Jotain se pannu kuitenkin tekee kun yrität käynnistää eli kerro mitä tekee. Oletko sähköverkossa ja mikä on pannun jännite?

Jepukka:

--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 10.01.2014     kello on 20:19 ---Jotain se pannu kuitenkin tekee kun yrität käynnistää eli kerro mitä tekee. Oletko sähköverkossa ja mikä on pannun jännite?

--- Lainaus päättyy ---

230v johdon päässä. Pannun napsauttaa päälle, solenoidi (tai joku) napsahtaa, puhallin käynnistyy ja lämmin ilma alkaa virrata. Vika tilanteessa taas käy se iso napsahdus kuten normitoiminnassa, menee noin 5 sekuntia ja kuuluu monta peräkkäistä pientä napsahdusta ja vikavalo syttyy. Truma toimii noin 12 tuntia ennen kuin menee häiriöön ja joutuu odottamaan pari tuntia kunnes se käynnistyy uudelleen siten että puhaltaa lämmintä.

Mistä mittaan jännitteen? piirikortin sulakkeet on ehjiä, noi on helposti tarkistettavia.

edit: toissapäivänä pidin autoa pelkästään akkujen varassa (täyteen ladatut 12.4v) ja oire oli samanlainen. Ainut mitä en ole kokeillut on laittaa pannu täyteen vettä.

Ilman kiertoa pannuun paransin ottamalla ylimääräiset esteet sen tieltä (sisustuslevyjä tms. roinaa), tulos sama.

Kotilo:
Huomenta.
Silloin kun sain oman lämmittimeni toimimaan niin irrotin venttiilin ja puhalsin vastapuolelta (2 ohutta putkea) paineilmalla ja sitten  laitoin ompelukoneöljyä kaasusolenoidiin, ja puhalsin taas paineella puhtaaksi. Toistin tämän useaan kertaan. Vahvan magneetin avulla liikuttelin mäntiä kunnes alkoi kumpikin mäntä liikkumaan säännöllisesti.  Kasasin takaisin paikoilleen, ja sen jälkeen on pelannut lämmitin.

 Termostaatin kanssa en ole sinut vaan väännän sen liian isolle ja sitten yöllä puhallin herättää kun huutaa sängyn alla täysillä.

Lisään vielä sen verran että minusta tuntuu että kelan magnetoituminen ei luo riittävästi voimaa liikuttaa mäntää jos se on vähänkin jumissa.
Olisikohan liian pieni magnetointi varmaan syyllinen. Voihan olla että kun jännite putoaa niin kela ei jaksa pitää venttiiliä auki.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View