Sekalaiset > karavaanari.org tiedottaa

Uudistettu blogipalvelu avattu

<< < (3/16) > >>

99:

--- Lainaus käyttäjältä: kaarina - 19.02.2013     kello on 12:57 ---Hei, voisiko joku kertoa minulle, näistä blogeista aika ymmärtämättömälle, että mikä ero on nyt näiden eri blogi-plavelukuiden välillä!? Eli kun blospotin kautta olen luonut pohjaa ja juuri väsää ekaa tekstiä, niin kannattaako jostain syystä vaihtaa tänne ja miksi? Entäpä kun luin, että "varteenotettava" blogi kannattaisi perustaa oman domainin alle?
Mitkä siis ovat erot?

http://kaarinankaravaanikulkee.blogspot.fi


t.Kaarina

--- Lainaus päättyy ---

Sinänsä ei noissa bloginpitopaikoissa kovin suuria eroja ole, suurimmat erot ovat lähinnä käyttö-ehdoissa. Esim. Blogspot pidättää itselleen käyttää kirjoituksia ja kuvia esimerkiksi mainoksissaan, kyn taas orgin palvelussa ei tarvitse luopua mistään oikeuksistaan.
Ja tuosta domainista, se on kyllä suositeltava hankinta, halpa (muutama euto vuodessa) ja hyvä konsti tehdä blogistaan riippumaton palveluntarjoajasta (osoite kun pysyy aina samana), sen kuin vain ohjaa domaininliikenteen haluamaansa osoitteseen. Esimerkkinä http://karavaanariblog.tk on ohjattu tuolle http://karavaanari.org/blog sivulle, eli erittäin helppo toteutaa.

pamaus:

--- Lainaus käyttäjältä: perho-ukko - 19.02.2013     kello on 12:52 ---Kun olen tällainen "jälkeen jäänyt vanhus",mihin sitä blogia tarvitaan ??? :-\

--- Lainaus päättyy ---

Ei kai sitä mihinkään tarvitse, ihan turhaa sekin on, niin kuin moni muukin asia  Thumb

Mutta jos ei ole muuta tekemistä niin voi perustaa vaikka blogin ja jos jotain joskus kiinnostaa katsoa vaikka kuvasta minkälainen leirintäalue jossakin on niin sitä voi käydä katsomassa.

Katsoin tuota omaa blogia niin 5600 eri kertaa siellä on käyty, 2400 eri ip osoitteesta. Eli joku siellä on joskus käynyt ainakin vahingossa jos ei muuta.   :laugh:

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: perho-ukko - 19.02.2013     kello on 12:52 ---Kun olen tällainen "jälkeen jäänyt vanhus",mihin sitä blogia tarvitaan ??? :-\

--- Lainaus päättyy ---

Et sinä sitä tarvitse, mutta me tarvitsemme paikan, jossa esittelet perhojasi ja annat hyviä vinkkejä...   ;)

Timontti:
Kaarina,
Minulla on sellainen käsitys, että WordPress -ohjelmisto, jota täällä käytetään, imuroidaan sen tuottajan sivustolta ja asennetaan mille tahansa palvelimelle, jossa voidaan sitten pitää blogeja. Tavoitteena lienee, että tänne rakentuisi kokoelma blogimuotoisia karavaanareitten matkakertomuksia.  Blogspotilla tehdyt blogit ovat aina Googlen palvelimella. Sieltä on vaikeampi löytää esim. karavaanareitten matkakeromuksia, ellei joku tee niistä linkkiluetteloa.
Terv. Timontti

99:

--- Lainaus käyttäjältä: Timontti - 19.02.2013     kello on 13:20 ---Tavoitteena lienee, että tänne rakentuisi kokoelma blogimuotoisia karavaanareitten matkakertomuksia.

--- Lainaus päättyy ---

Erinomaisesti kiteytetty Thumb

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View