Karavaanarin keskustelut > Tarinoita Suomesta ja maailmalta

Only in Kajana :)

<< < (20/22) > >>

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: 99 - 31.01.2013     kello on 14:18 ---Ei auta, hetken kuluttua on taas takapuskurissa kiinni.
Tehokkain keino viestiä  näille teiden sankareille on hidastaa vauhti tuonne 70 km/h jonka jälkeen rivakka kiihdytys takaisin siihen matkanopeuteen. Jos ei ekalla usko niin sitten seuraava kerta ylämäen alkaessa (mutta vain pitävällä tiellä). Tähän mennessä jokainen on on viimeistään tokalla kertaa tajunnut ajavansa liian lähellä.
Eli pitäisi sen turvavälin turvallisena, tai menisi sitten ohi jos on niin kiire että rajoitusta hieman nopeammin ajavakin on tukkeena.

--- Lainaus päättyy ---

Mikä  ittu siinä on niin vaikeaa päästää sitä rekkaa ohi??? 

Oot varmaan omasta mielestäs varsinainen teiden sankari?

Jushi69:

--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 31.01.2013     kello on 14:29 ---Olen suuren luokan liikennerikollinen, kun en muista 10 vuoteen yhtään tilannetta, jossa rekka olisi ollut perseessä kiinni ja olisi pelottanut. Ajosuorite on kuitenkin ollut työmatkoja ajavan karavaanarin normaali eli 35-55 t vuodessa. Mistähän johtuu? Ehkä nopeuden sovittamisesta liikennevirran vauhtiin.

Se edellinen kerta oli viitostiellä Kuopion lähellä, kun en auraamattomassa loskassa uskaltanut ajaa Saabilla kovempaa kuin 70 km/h, mutta silloinkin ohituskaista vapautti rekan edelle hetikohta.

Sen sijaan meinasin kuolla ysitiellä vuosi vaiko kaksi sitten, kun tuli kaksi rekkaa rinnan vastaan ohituskaistan jo päätyttyä Jämsän ja Jyväskylän välillä. Olisikohan alemmas asetettu rajoitin estänyt ohitusmahdollisuude n kokonaan. Ehkä.

--- Lainaus päättyy ---

 Thumb Thumb
Näin minäkin ajattelen..

99:

--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 31.01.2013     kello on 20:28 ---Mikä  ittu siinä on niin vaikeaa päästää sitä rekkaa ohi??? 

--- Lainaus päättyy ---

Niin kuin olen todennut, senkus menee ohi. En estä.

Jushi69:

--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 31.01.2013     kello on 20:28 ---Mikä  ittu siinä on niin vaikeaa päästää sitä rekkaa ohi???   Thumb Thumb

Oot varmaan omasta mielestäs varsinainen teiden sankari? ;D

--- Lainaus päättyy ---

Juu ei mee jakeluun mullakaan.
Varsinainen teiden ritari ja mikko mallikas.. :'(

Alan:

--- Lainaus käyttäjältä: 99 - 31.01.2013     kello on 20:31 ---Niin kuin olen todennut, senkus menee ohi. En estä.

--- Lainaus päättyy ---

Tiedät itsekin, että ei pääse. Aika turha kommentti.  :(

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View