Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

erg

<< < (3/5) > >>

Alan:
Pitäisiköhän tuo varmuuden vuoksi vaihdattaa ennen pitkää reissua, jos kerran nykyiset kestää? Ajettuhan sillä on vain rapiat 30 t.

kimi:

--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 31.01.2013     kello on 22:15 ---Pitäisiköhän tuo varmuuden vuoksi vaihdattaa ennen pitkää reissua, jos kerran nykyiset kestää? Ajettuhan sillä on vain rapiat 30 t.

--- Lainaus päättyy ---

Kuulopuheisiin ja kokemukseen tuo edellinen kommenttini perustuu. Vaimon 07 Transiitissa noita vaihdettiin pari kappaletta ensimmäisten vuosien aikana ja alle 100 000km, viimeisin on kestänyt yli 100 000. Ja Raskoneen asentaja väitti, että venttiilin sisällä olevaan hammastettuun osaan on vaihdettu materiaali jostakin bakeliitintapaisest a metalliin. En ole hypistellyt ko osaa itse ja edes sen toimintaan tutustunut.

caddis:

--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 31.01.2013     kello on 22:15 ---Pitäisiköhän tuo varmuuden vuoksi vaihdattaa ennen pitkää reissua, jos kerran nykyiset kestää? Ajettuhan sillä on vain rapiat 30 t.

--- Lainaus päättyy ---

Minkäikäinen Transit sinulla on? Omani on -05 ja 80 t ajettu. Samaa asiaa mietin. Missähän tuon EGR:n vaihdon voisi tehdä ja paljonko se kustantaisi?

Alan:
-08 alusta, -09 otettu käyttöön. Vähän riippuu hyvä paja siitä, missä asut.

Onko tuo vaihto muuten kuinka kummoinen homma?

Aakku:
Testerillä huollon yhteydessä saattaisi ilmetä, jos EGR oireilee. Sekin tieto voi olla harhaan johtavaa, koska eri komponentit vaikuttavat toisiinsa.
Omissa härveleissä ei EGR ole koskaan temppuillut. Ajelen käyttövehekeillä n. 200-400 tuhatta.

Missään tapauksessa en vaihtaisi oireetonta EGR venttiiliä. Samasta syystä voisi sitten vaihtaa kaikki osat autosta ennaltaehkäisevänä toimena. EGR ei vaihtoineen ole edes kaikkein halvimmasta päästä.

Näissä uudemmissa en myöskään lähtisi omatoimisesti tulppaamaan EGR:ää. Suhtaudun epäilevästi kaikkeen puukotukseen, mitä ohjausyksikköön voi tehdä.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View