Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut
Asuntovaunu Saksasta?
Alan:
--- Lainaus käyttäjältä: kara vaan - 8.04.2015 kello on 15:51 ---OK, kiitos. Näin tehdään.
--- Lainaus päättyy ---
Muistini mukaan kaikista konttoreista ei saa punapäisiä kilpiä. Varmista ensin.
560FMK:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 8.04.2015 kello on 17:18 ---Muistini mukaan kaikista konttoreista ei saa punapäisiä kilpiä. Varmista ensin.
--- Lainaus päättyy ---
Punaisethan ne on ne viralliset tilapäiskilvet, niitä kyllä saa joka paikasta. Keltaisia (4 päivän) eivät ennen aina myöntäneet vientiautoihin, nyt saa niitäkin. Tämän kuun alusta niitäkään ei saa tuosta noin vaan kainaloon, pitää olla katsastettu auto ja se rekisteröidään sun nimiin.
Kaupanteko siis hankaloitui, enää ei onnistu ottaa kilpiä valmiiks ja etsiä auto viikonloppuna niitten väliin. Nyt pitää olla aina auto/vaunu ensiks ja rekisteröinti arkipäivänä, byrootkaan ei kovin pitkälle iltapäivää oo auki.
kara vaan:
Nyt on kaupat sovittu sähköpostilla ja ensi viikon tiistaina aamulla pitäisi olla kaupanteko tuolla saksassa.
Hieman tuo näyttää ottavan aikaa järjestelyihin, kun perjantaina on vasta luovutus. Ensin kuulemma pitää tilata paperit tehtaalta, joiden tulo kestää pari päivää. Tehtaan toimisto on auki vain aamupäivisin kello 12:00 asti, jolloin nuo voi tilata. Seuraavana päivänä papereiden saapumiseen jälkeen sitten hakemaan kilpiä. Kolmenkymmenen päivän punaiset vientikilvet maksavat 350€ ja kilvet saa aamupäivisin 11:30 asti, paitsi torstaisin, jolloin rekisteröintikontto ri on auki 17:30 asti.
Näin ainakin uuden vaunun kanssa. Muutamasta paikasta kyselin ja kaikissa kestää saman verran. Kiirettä kanssa kuulemma on sen verran, ettei oikein edes kerkeäisi ollenkaan koko hommaan tähän aikaan.
Noh, varattiin sitten hotellihuoneet perjantaihin ja katsellaan muuten vain paikkoja vaunun luovutukseen asti.
560FMK:
^Mitä sä noin kauan voimassaolevilla kilvillä teet? Suoraan lomareissulle Eurooppaan?
kara vaan:
Juu. Suoraan reissulle. Postaus #68 ylempänä. Vastasit siihen itse. :-)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta