Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

Vetokoukku Ducatoon.

<< < (8/12) > >>

1****:
Back to basic ennenkuin vittuilu karkaa käsistä. Kuinka monta kertaa "Köykänkoukku" tai joku muu "tarraton" koukku on pettänyt ja aiheuttanut vaaratilanteen.

88k5:

--- Lainaus käyttäjältä: 1**** - 25.01.2013     kello on 09:11 ---Back to basic ennenkuin vittuilu karkaa käsistä. Kuinka monta kertaa "Köykänkoukku" tai joku muu "tarraton" koukku on pettänyt ja aiheuttanut vaaratilanteen.

--- Lainaus päättyy ---

Siitä tuskin on minkääläista tilastoa - pelkkää mutua Thumb

Totuus kuitenki on pykälissä, jotka sanovat vuosimallitasolla mihin saa tehdä määräykset täyttävän koukun ja mihin pitää olla e-hyväksytty (e[Nro]-[montanroa]) valmiskoukku..
Probleema vain on, että muihin kuin saksalaisvalmisteis iin tai muutamaan suuria sarjoja tehtyihin vain ei saa e-hyväksynnän kautta tyypitettyjä koukkuja.. Saksassa suunnitelmapapereit a hyväksyy TÜV, meillä edes VTT:n ei kelpaa testuslaitokseksi - noh, sakut ne on suurelta osin pykälät Eu-tasolle tuoneet..

Edes esim. 2008 Fiat Adria Twin Ducato -merkkiseen autoon ei saa asentaa Fiat Ducato xxxx e-hyväksyttyä koukku, koska kyse "aivan" eri merkistä  >:D suomalaisen tulkinnan mukaan.. välttämättä autoja ei ulkoa toisiksi erota. Thumbd

seppoko:

--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 25.01.2013     kello on 09:10 ---^
Tää on vähän kaksjakoinen juttu:

* Köykkä tms. väsää koukun 15v vanhaan = turvallinen lisävaruste
* Köykkä tms. väsää koukun 5v vanhaan = tappolaiteTyönjälki, materiaali, mitoitukset ja pajan/tekijän ulkoasu taitaa molemmissa tapauksissa olla prikulleen sama  :laugh: :laugh:

--- Lainaus päättyy ---

Määräykset vaan aikojen myötä muuttuvat. Kukaan ei kai kyseenalaista turvavyötä ja sen käyttöä. Ja on itsestään selvyys, että se on autossa. Mutta kun on tarpeeksi vanha auto, jossa ei ole vöitä, niin siihen EI saa asentaakaan. Näin kerto Kaj N. tuolla etuteltan palstoilla.

Köykkä ei varmaankaan ole testauttanut yhtään koukkua edes VTT:llä. Minulla oli -03 autossa Köykän koukku. Enää en laitattaisi, kun n. 50€:n erolla saa Feloxilta. Nimittäin uskon, en ole kysynyt, että se on hyväksyttyä mallia. Tuskin tuollainen tehdas laittaa hyväksymättömiä.

www.koukkupaja.fi  asentaa mm. Feloxin koukkuja

tsahkali:
Viime vuosikymmenellä tuli uusia määräyksiä, joiden mukaan koukku pitää olla EU-määräysten mukainen ja joskus 2005 jälkeen, että sen pitää olla koestettu. Koukkua ei kukaan yleensä paljoa katsele katsastuksessa ja jos on laittanut autonsa perään pyörätelinettä varten nupin ja lisävaloille pistokkeen, niin ei se mielestäni hylsyn peruste ole. Jos virkamiehellä on huono päivä, hän voi kirjoittaa papereihin, että koukku joka ei kelpaa perävaunun vetoon...
Tarra kertoo hyväksynnän ja painot. Tarkkoja jos ollaan, myös auton perässä yleensä olevista jatkopaloista pitäisi löytyä hyväksyntä. Kuten tuossa pari viestiä aiemmista.  ;D  Mm. Sawikon jatkoissa on ihan tarra kyljessä ja siitä ilmenee sallitut painot.
Tämänkin palstan viesteista löytyy kyllä tarkat vuodet ja päivämäärät.
Meinasin pistää kuvan siitä maagisesta tarrasta, vaan en löytänyt, se on jossain tuossa pöydällä.  Siis tarra. :laugh:

tsahkali:


Hitto, nyt se päivitti monta viestiä tonne väliin, eikä ees herjannu!! Taisi siis tulla asiaa kahteen kertaan.  :-[

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View