Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin elektroniikka

Navigaattoria Venäjälle

<< < (3/5) > >>

88k5:

--- Lainaus käyttäjältä: Komissarov - 16.12.2012     kello on 11:09 ---.. Myös Google Mapsin Street View on osoittautunut aivan lyömättömäksi avuksi reitin suunnittelussa siellä, missä se on saatavilla. Venäjällä enimmäkseen ei ole.

--- Lainaus päättyy ---

Pitää muuten kutinsa! Ihan jo kotoSuomessakin  Thumb

On paljon helpompi tällätä johonkin firmaan kun tietää esim. joltain yrityispuistosta minkä näköinen piha/talo/sisäänkäynti kyseessä - ei tarvii pihassa pyöriä kuin turisti  :laugh:

Kimmo75:
Morjens minunkin puolesta ja tässä iski vaunukuume itelleni ja tuota Venäjän matkailua harrastan melko aktiivisesti  :o Parasta navigaattoria kun kyseltiin niin itse olen seikkaillut (kyllä, ei loma vaan seikkailumatkat  ;D ;D )  Venäjänmaalla niin nyt olen havainnut parhaaksi navigaattoriksi NOKIAN älypuhelimet (ovikartat). Oma mielipiteeni on itse puhelimesta ala-arvoista mutta se navigaatori  Thumb Karttoja voi ladata mistä maasta tahansa ja navigointi toimii loistavasti ja helposti. Pystyy hakemaan hotelleja,huoltiksia,ravintoloita jnejne ilman nettiä . Aiemmin käytin Oziexploreria kannettavassa tietokoneessa mutta nyt on tuo nokia pessyt mennentullen jo kokonsa tähdenkin. Itse reissuihin Venäjällä vaunulla olen ottanut mietinnän, koska se turvallisuus on mitä on..... Vaunulla liikuttaessa siis. Maa itsessäänhän ei ole niinkään pelottava ja kauhea kuin kerrotaan ja ne ketkä kertoo....  >:( No mutta vielä ei ole vaunua ja kun se tulee niin menee koko talvi rakennellessa sitä, koska etinnässä kostea vaunu ja ISO malliltaan esim. (kafi 642 tyyppinen) Kovin montaa asuntovaunua/autoa en ole edes nähnyt tuollapuolen joten kokemukset Suomipojallakin lie vähäiset?  Karjalan alueella se "turvallinen" majoittuminen on myös paljon itsestä kiinni ja järjenkäyttö sallittua kuten Viipurissa ja Pietarissakin. Ensikesään menee väistämättä omat vaunun kanssa seikkailut ja sen aikaa mennään tuolla "retkeilyauto" portterilla Venäjälle ja muuallekkin. 

-Kannattaa myös ostaa varalle niitä paikallisia karttoja eli "General karta" mestoista paperisia mukaan. Itelläni on toi 47 alueen kartasto varalta matkassa kun ei ihan sokeesti toinna luottaa elektorniikkaankaan .



- Ohi aiheen mutta onkos täällä foorumilla itse Venäjällä matkailevia karavaanareita?

Naussi:
- Ohi aiheen mutta onkos täällä foorumilla itse Venäjällä matkailevia karavaanareita?
[/quote]
Löytyy kyllä, into sen kun kasvaa. Nähtävä ei lopu kesken. Ja nythän pääsis Ukrainaankin ilman viisumia....

Kimmo75:
Hmm... tosiaan oon juur tänään rekisteröitynyt koko foorumille ja viikonloppuna käytiin jo kattelee ensimmäisiä vaunuehdokkaitakin. Toinen kohde jäi liiaksikin mieleen ja tällä viikolla rohkenen soitella siitä lisää, sopiva projekti omiin ideoihin. MUTTA siis seikkailen omalla autolla Venäjän maalla ja nykyinen kiesi siis portteri joten ne Karjalan pöpelikössä olleet reissut ovat nykyään harvassa mutta muutenkin on tota näkemistä ihan tarpeeks kuin maasturilla ajellessa siellä. Vaunu tuonne Venäjän tielle ei ehkä ole se fiksuin juttu  ^-^ mutta selviäispähän ne huonot paikat vaunusta nopeesti  :) Onkos täällä sit mitään "yhteistä" innostusta lähteä tuonne jonnekkin, käyttäen edes pikkusen järkeviä teitä? Porukalla olisi kaikki asiat paljon mukavampia tuollapäin seikkaillessa.

Hauskinta tässä on se et nykyäänkin on retket omavaraisia kun on kaikki roippeet ahdettu tuohon omaan käyttökulkineeseen niin ainut luksus asia vaunussa olis toi peseytyminen ihan suihkussa näillä reissuilla. Nykyään komeesti järvissä jne... TOSIN voihan sitä järjestellä retken ilman vaunuakin Pietariin  ;)

Naussi:
^-^ mutta selviäispähän ne huonot paikat vaunusta nopeesti  :) Onkos täällä sit mitään "yhteistä" innostusta lähteä tuonne jonnekkin, käyttäen edes pikkusen järkeviä teitä? Porukalla olisi kaikki asiat paljon mukavampia tuollapäin seikkaillessa.
Hauskinta tässä on se et nykyäänkin on retket omavaraisia kun on kaikki roippeet ahdettu tuohon omaan käyttökulkineeseen niin ainut luksus asia vaunussa olis toi peseytyminen ihan suihkussa näillä reissuilla. Nykyään komeesti järvissä jne... TOSIN voihan sitä järjestellä retken ilman vaunuakin Pietariin  ;)

Tuossa olisi paljonkin ideaa. Orgin lukijamatka naapuriin  Thumb

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View