Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Kesädiesel
ea:
Tuossa aloin miettiä... siihen se sitten jäikin ;)
Eli onko kokemusta ja/tai tietoa:
Kesädielsel on näillä keleillä, jos kulkupeli ulkosäilytyksessä,
aika hyvin kerrostunutta ja parafiini jäykkää.
Miten lämpimäksi pitää kesädieselin lämpötilan nousta, jotta
olisi parafiinit pehmenneet ja dieselin sekoittuminen autossa
toimivaksi polttoaineeksi tapahtunut?
lahna:
Nesteen Dieselopas kertoo talvi- ja kesälaadun sekoittamisesta seuraavaa...
"Sekoittuminen on epävarmaa, mikäli säiliöön lisättävän polttoaineen lämpötila on säiliössä olevan, kylmä-
ominaisuuksiltaan huonomman laadun samepisteen alapuolella. Näin voi käydä talvella, jolloin säiliöau-
tolla toimitettava talvilaatuinen polttoaine on usein kylmää. Sekoitus onnistuu, jos lisättävä laatu on niin
lämmintä, että lopullisen seoksen lämpötila nousee vähintään 10°C säiliössä olleen tuotteen samepisteen
yläpuolelle (esim. jos säiliössä on kesälaatua, tulisi seoksen lämpötilan nousta vähintään +5 asteeseen)."
Eli jos tuosta voi jotain päätellä, niin lämpötilan pitää olla 10 astetta samepisteen yli. Kesälaadun samepiste lienee n. -10 ja -15 asteen paikkeilla.
Tämä on vain omaa päättelyäni :)
retkeilijä:
Nesteen dieselopas http://www.neste.fi/artikkeli.aspx?path=2589%2C2655%2C2710%2C2734%2C2739%2C3361 sanoo samepisteen olevan -15 astetta kesälaadulla.
Käsittääkseni muodostuneen parafiini liukeneminen itsekseen vaatii ajamista kesäisissä olosuhteissa pitemmän ajan. Suodatin kannatta uusia jos kesälaadulla on ajettu pakkasessa pidemmän aikaa. Esim Nesteen mukaan parafiinia muodostuu kesälaadussa jo -5 asteessa ja se tukkii suodattimen pikkuhiljaa.
tsahkali:
Eihän siellä tankissa mitään tapahdu, jos auto seisoo... Kun pakkanen helpottaa, ajoon vaan.
Ossi66:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 5.12.2012 kello on 12:38 ---Eihän siellä tankissa mitään tapahdu, jos auto seisoo... Kun pakkanen helpottaa, ajoon vaan.
--- Lainaus päättyy ---
Kyllä se parafiini kiteytyy, vaikka auto ei liikkuisikaan. Liikkeelle ei kannata lähteä, ennenkuin tankin sisältö on lämmennyt tuohon mainittuun +5 asteeseen.
Jos tankissa on tilaa, voihan sen arktisen dieselin hakea kanisterilla ja viedä kanisterin lämpeneen pannuhuoneeseen tai lämpöpatterin viereen ennen tankkiin kaatamista. Parikymmentä litraa +50 asteista helpottaa kummasti tilannetta, jos epäilyttää liikkeelle lähdettäessä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta