Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin elektroniikka
Hienoin puhelin minkä olet omistanut?
K.E.V:
Tarvii se viestikeskuksen numero laittaa vieläkin , yleensä tulee SIM-kortilta Thumb
Aikoinaan ei tekstiviestejä voinut lähettää suomessa kuin Radiolinjan (ELISA) liittymillä
Lisäksi oli mallikohtainen juttu millä mallilla ja merkillä tuokin onnistui.
Nokioihin tuli ensimmäisenä mahdollisuus
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 9.10.2012 kello on 15:53 ---Lisäksi oli mallikohtainen juttu millä mallilla ja merkillä tuokin onnistui.
Nokioihin tuli ensimmäisenä mahdollisuus
--- Lainaus päättyy ---
Ja oli niitä, joilla voi ottaa vastaan, muttei lähettää... Textiviestihän alunperin 'keksittiin' sitä varten, että operaattorit (ja viranomaiset) voisivat lähettää tiedotteita käyttäjille. Vaan sitten tuli busines-ajattelu mukaan.
mjh48:
--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 9.10.2012 kello on 15:53 ---Tarvii se viestikeskuksen numero laittaa vieläkin , yleensä tulee SIM-kortilta Thumb
Aikoinaan ei tekstiviestejä voinut lähettää suomessa kuin Radiolinjan (ELISA) liittymillä
Lisäksi oli mallikohtainen juttu millä mallilla ja merkillä tuokin onnistui.
Nokioihin tuli ensimmäisenä mahdollisuus
--- Lainaus päättyy ---
Nykyään vaan ei näe missään viestikeskuksen numeroa, SIMillä se on varmastikin, ennen se piti asettaa käsin.
Nykyään saa verkosta kaikki asetukset yhdellä kertaa.
Mielestäni lähetimme toisillemme tekstiviestejä Telen verkossa jo ennen kuin Radiolinja julkaisi sen mahdollisuuden.
Tele lanseerasi tekstiviestit muistaakseni liki vuoden sen jälkeen kun käytimme niitä ensi kerran.
Alkuun ne eivät tuntuneet ollenkaan niin käteviltä kuin tänään :)
Pitäisi kaivaa jostakin ensimmäisen GSM:n ostopaperit, koska aika pian sen jälkeen oli Wanhassa Satamassa jotkin tietoliikenne messut ja kun teimme Telen kanssa yhteistyötä saimme ohjeet ikään kuin tiskin alta. Telen henkilökunta oli jo alkanut testailemaan niitä ja pääsimme ikään kuin siivellä joukkoon.
Aikoinaan tekstiviestit oli kuviteltu vain teleyhtiöiden käyttöön mutta....
K.E.V:
--- Lainaus käyttäjältä: mjh48 - 9.10.2012 kello on 19:06 ---Nykyään vaan ei näe missään viestikeskuksen numeroa,
--- Lainaus päättyy ---
Katsoppas puhelimen viestiasetukset.
Matti Makkonen oli kyllä Posti Telellä töissä ja kehitti kollegoittensa kanssa tekstiviestiominais uutta
http://www.elisa.fi/elisa-oyj/tietoa_elisasta/historia/radiolinjan_historia/
http://www.laajakaista-opas.com/matkapuhelin-historia.html
http://fi.wikipedia.org/wiki/Radiolinja
--- Lainaus ---Radiolinja oli suomalainen GSM-operaattori, joka perustettiin 19. syyskuuta 1988. Maailman ensimmäinen GSM-puhelu soitettiin Radiolinjan verkossa 27. maaliskuuta 1991. Verkko avattiin kaupalliseen käyttöön 1. heinäkuuta 1991.
Radiolinjan tunnuslause oli Jotta suomalaiset voisivat puhua enemmän. Se tuli tunnetuksi mainoskampanjalla.
Kun Radiolinja aloitti, Suomen vakiintunut matkapuhelinoperaat tori Telecom Finland (nyk. Sonera) käytti ensimmäisen sukupolven matkaviestinnän verkkotekniikkaa (NMT). Näin Radiolinja ensimmäisenä GSM-operaattorina loi heti alusta matkaviestintäsekto rille kilpailua Euroopassa. Monet "maailman ensimmäiset" tapahtuivat Radiolinjalla: sillä oli maailman ensimmäinen GSM-verkko, sillä lähetettiin ensimmäinen kahdenkeskeinen SMS-tekstiviesti vuonna 1993, se käynnisti ensimmäisen kiinteiden ja langattomien palveluiden nipun vuonna 1996, ja maailman ensimmäinen maksullinen soittoääni ladattiin vuonna 1998.
Radiolinja oli alun perin mukana suomalaisten paikallispuhelinyht iöiden yhteenliittymässä, Finnetissä. 1990-luvun puolivälissä Elisa (entinen Helsingin Puhelin Oy) hankki enemmistön Radiolinjasta, mikä lopulta johti Radiolinjan, Radiolinja Origon ja Elisan fuusioon. Tässä vaiheessa Elisa oli hankkinut myös muita alan yrityksiä kuten Soon Communicationsin (aikaisemmin Tampereen Puhelin Oyj).
Vuodesta 2004 lähtien operaattorin nimeksi tuli emoyhtiön nimi Elisa.
--- Lainaus päättyy ---
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 9.10.2012 kello on 19:33 ---Katsoppas puhelimen viestiasetukset.
Matti Makkonen oli kyllä Posti Telellä töissä ja kehitti kollegoittensa kanssa tekstiviestiominais uutta
http://www.elisa.fi/elisa-oyj/tietoa_elisasta/historia/radiolinjan_historia/
http://www.laajakaista-opas.com/matkapuhelin-historia.html
http://fi.wikipedia.org/wiki/Radiolinja
--- Lainaus päättyy ---
Näihän se meni, juuri silloin 2004 sain lopputilin ja olin onnellinen. Thumb
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta