Tekniikkakeskustelut > Myyjäliikeet ja korjaamot

Onko tarra oikein laitettu?

<< < (3/5) > >>

seppoko:

--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 -  5.09.2012     kello on 21:39 ---Ei he*vett*, mitä turaamista.
Miksi ei ole alkup. ruuvin reiät kelvannut, vaan on porattu kartiokanta ruuveille uudet reiät, joita ei ole edes senkattu. -Tiivisteroinakin näyttää ihan Bilteman "butyyliltä" (kovettuu nopeasti) - kaukana kunnon butyylistä  >:(

--- Lainaus päättyy ---

Eikö sieltä alkuperäisistä rei´istä kurki ruuvit? Vaikka rumasti nuo lisäruuvit on.

88k5:

--- Lainaus käyttäjältä: seppoko -  5.09.2012     kello on 22:07 ---Eikö sieltä alkuperäisistä rei´istä kurki ruuvit? Vaikka rumasti nuo lisäruuvit on.

--- Lainaus päättyy ---
Juu - oikeastaan sitä tarkoitin, että miksei ole alkup. kelvanneet pelkästään. Minkä takia nuo lisäruuvit?
Ei tuohon korkkiin kummoista rasitusta tule, etteikö vaikka pelkällä butyylilläkin pysyisi - vai onkohan alkup. ruuvit reiät/kierteet korkattu. Vähemmän näkyvä ratkaisu uusille reijille/jengoille olisi ollut vaikka kiertää ½-kierrosta (wasser -teksti nurinpäin  ;) ) tai hieman ~10o - eikä olis kukaan huomannut  :laugh:

ihaa:
Olisipa kiva tietää mikä on tuo liike joka tuollaista jälkeä saa aikaan, ehkä sitten kun saat vaunun pois niin voisi tuonkin sitten antaa julki.

Jälkien perusteella näyttää kuin olisi harjoittelija ollut asialla?

kimi:
Itselläni oli vesitankin läpivienti irti ja elastisella liimalla sen takaisin laitoin. Butyylimassa ehkä olisi riittänyt, mutta saahan tuon liimankin irti jos on pakko. Työn jälki kyllä aika ala-arvoista tuolla tekijällä.

99:
Tänään tuli vähän tarkasteltua lisää ns. korjausta.


Lista saanut osansa korjauksesta:




Eikä tuo näytä oikein tiiviisti laitetultakaan:



Ei ihme, mutkahan siinä on:




Alalistan sovituksesta piti tulla tämmöinen:




Mutta tulikin tämmöinen:




Oikein asennettu lista istuu näin nätisti:



Mutta jos ei istu, niin onnex on ruuveja jolla voi tilanteen korjata:


Syykin löytyi, asennettu väärin.

Oikein asennettu, ympyrällä merkitty ohjain joka nojaa pellin alareunaan:



Kun taas korjatussa ohjain nojaa jonnekin muualle:



No, kaikkea en viitsinyt tähän laittaa. Katsotaan myöhemmin jaksaisiko.

Pitää alkuviikosta käydä neuvottelemassa noiden vikojen korjaamisesta, sekä pirauttaa kuluttajaneuvojalle ...

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View