Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka

Sivuston virustorjunta

<< < (4/4)

99:
Ja taas  Thumb

Regardless of how the rest of your day goes, here's something to be happy about -- today one of your donated MXs helped to identify a previously unknown email harvester (IP: xxx.xxx.xxx.xxx). The harvester was caught a spam trap email address created with your donated MX

mjo33400:
^ Hyvä.

Fenix:
Hyvä, että toimii. Noi on välillä melkoinen riesa foorumin ylläpitäjälle, kun yht'äkkiä on 500 ylimääräistä tiliä sivustolla tietokantaa kuormittamassa.Tai mitä nyt milloinkin kalastelemassa. Spämmibottaajat kun eivät pahemmin robots.txt tiedostosta piittaa.

99:

--- Lainaus käyttäjältä: Fenix - 12.11.2012     kello on 10:42 ---Hyvä, että toimii. Noi on välillä melkoinen riesa foorumin ylläpitäjälle, kun yht'äkkiä on 500 ylimääräistä tiliä sivustolla tietokantaa kuormittamassa.Tai mitä nyt milloinkin kalastelemassa. Spämmibottaajat kun eivät pahemmin robots.txt tiedostosta piittaa.

--- Lainaus päättyy ---

tuo nyt lähinnä auttaa muitakin, kuin pelkästään orgia.
Orgissa kun on kohtuullisen järeät suojaukset noita spammeja vastaan, mm. jokainen sivutolle tuleva tarkistetaan. Tämän takia joskus joutuu pähkäilemään laskutoimituksia ;)

Alan:
Viime aikoina ei ole junassa enää tarvinnut. Joskin 3G pelaa paremmin kuin VR:n wlan.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View