Missähän nyt kesällä maassa kerran ravintola/kahvilassa oli listassa (juomien jatkona) vesipiippuja eri höyryillä tarjolla - en tiedä millaisesta pössytelystä olisi kyse. Kellään asiakkaalla moista en tosin nähnyt Saakohan kotomaassa tuollaista edes tarjota
On ihan laillinen kapistus suomessa. Kaupoissa on myynnissä piipuja sekä niinhin erillaisia rouheita.
Aikasen vähiin jää, kun keskimäärin aski menee viikossa -nimittäin sinisiä kurkkupastilleja, joita kapteenikin suosittelee. Joskus lapsukaisena on tullut kokeiltua, mutta maistui niin pahalta -varsinkin kun maistoi sitten isompana toisen suusta, hyi helskutti sentään, kun vieläkin oksettaa "ajatuskin" . Kaikkeahan saa harrastaa -ainakin kerran- ei siinä mitään, mutta miun mittapuulla sätkää polttavat ei paljon saa taputuksia.
Olin lopettavinani 4.7.1974 ja olinkin sauhuttelematta 18 vuotta, mutta sitten kohtalo, lue työnantaja, laittoi hankkimaan leipää entiseen Neuvostoliittoon. Siellä onnistuneen neuvottelun jälkeen otetiin konjakit ja sikarit ja siitä sauhuttelu pikkuhiljaa jäi päälle. Kerran nikotinisti - aina nikotinisti.