Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Autovakuutukset
0yxxy0:
Joku sanoi että kun vaihtaa yhtiötä yli 1/2v välein niin saa boonukset samalla tingattua seuraavaan pykälään, mene ja tiedä kun kummassakin on 70%. Mutta on niissä oikeastikkin eroja samoin mopoissa ja kevareissa huomattavia eroja.
Captainkidd:
Vuosi sitten täällä Hartolassa rutukokouksessa oli paikalla Fennian edustajat 2 kpl. Toivottivat tervetulleeksi, ja tarjosivat 70% liikennevakuutusbon uksen omistajille myös 70% kaskon. No mulla oli just keväällä omaa hölmöyttäni rojahtanu kasko viiteenkymppiin, niin tein kaupat. Varsinkin kun tuulilasivakuutuski n löytyi Fennialta.
Aiemmin oli Pohjolassa, vaan kun hankin täysintegroidun, niin eipäs löytynytkään tuulilasivakuutusta, joten siirryin Trygiin. Se tuulilasi menikin räsäksi hakureissulla ensimmäisen 100 km:n aikana ja Tryg tietty korvasi mehukkaan laskun.
Fennian konttuurissa sitten selkeni, että kun siirrämme kaikki vakuutukset sinne, niin vuosisäästö aiempiin verrattuna on toista tyysseniä. Eipä tarvinnut tiskillä sitten kun nyökytellä ja raapustaa nimet papereihin. Fennia hoiti kaiken muun tarvittavan.
Pelkästään matkailuauton vakuutuksissa vuosisäästö oli yli 300 euroa.
Siellä selvisi myös pidennetty, yli 3kk matkavakuutus. Fennia myöntää pidennystä aina vuoteen asti. Esim 7 kk vakuutus 5000 roinille ja sairauksille maksaa n. 3,50 euroa ekstraa per päivä 3 kk:n jälkeen. Jos käy välillä kotona, niin sitten vaan ilmoitus firmaan, niin homma lasketaan taas uusiksi.
Ipsu:
--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 9.08.2012 kello on 07:56 ---Onko uudessa vakuutuksessa jokin määräaikainen ensimmäisen vuoden alennus?
--- Lainaus päättyy ---
Ei ollu mitään alennuksia. Nyt ei oo koko autoa enää..
--- Lainaus käyttäjältä: Captainkidd - 9.08.2012 kello on 10:46 ---Toivottivat tervetulleeksi, ja tarjosivat 70% liikennevakuutusbon uksen omistajille myös 70% kaskon.
--- Lainaus päättyy ---
Tuokin riippuu varmaan firmasta, meillä on liikennevakuutuksen bonuksia jotain 20 tai 25, (toisessa autossa viel vähemmän), mut molemmissa kaskoissa 70%.
jorma:
Fennialla on todella hyvät keskittämis edut. Se mikä itseäni miellyttää Fennia on niitä harvoja yhtiöitä josta saa kaskon yli 10 vuotta vanhaan as. vaunuun .
T-Cat:
--- Lainaus käyttäjältä: jorma - 9.08.2012 kello on 21:51 ---Fennialla on todella hyvät keskittämis edut. Se mikä itseäni miellyttää Fennia on niitä harvoja yhtiöitä josta saa kaskon yli 10 vuotta vanhaan as. vaunuun .
--- Lainaus päättyy ---
Ifiltä saa myös kaskon vanhempiin vaunuihin.
"nimimerkki -91 vaunu"
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta