Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Asuntoautolla saa ajaa sataa, muttei kaikki
Roksis:
--- Lainaus käyttäjältä: EMV - 16.05.2012 kello on 23:06 ---
Jos Erkki ajaa Saksassa 150km/h nopeudella motarilla Erkki saa sakot, kun hänellä on toi 100km/h lätkä.
--- Lainaus päättyy ---
Vuosi, pari sitten oli jossain keskustelua tästä asiasta. Siellä kopio jonkun keski-Euroopan maan (en muista minkä) poliisin vastauksesta vastaavaan kysymykseen. "Tuo on Suomen laki, ei vaikuta täällä." Jotenkin noin, ihan sanatarkasti en muista.
ihaa:
Jos se tuo nopeus on ulkomailla vain 100 km/h niillä autoilla joissa on lätkä takana niin eikö tuo olisi sitten kätevintä raaputtaa pois sieltä ja ostaa uusi kun tulee takaisin kotimaahan, ei kai tuo lätkä viittä euroa kalliimpi ole ?
Ellei tuo 100 km/h riitä nopeudeksi niin mitä lomaa se on, kaahaamislomaa. ;D
-------:
--- Lainaus käyttäjältä: ihaa - 17.05.2012 kello on 08:25 ---Jos se tuo nopeus on ulkomailla vain 100 km/h niillä autoilla joissa on lätkä takana niin eikö tuo olisi sitten kätevintä raaputtaa pois sieltä ja ostaa uusi kun tulee takaisin kotimaahan, ei kai tuo lätkä viittä euroa kalliimpi ole ?
Ellei tuo 100 km/h riitä nopeudeksi niin mitä lomaa se on, kaahaamislomaa. ;D
--- Lainaus päättyy ---
Entäs jos sen jollain siististi peittäisi.. ;)
88k5:
Ei sitä 100-tarraa tarvitse peittää tai irrottaa - ulkomailla se on "mainostarra" siinä mitä "SF"-läpyskä. Katsokaapa vaikka ulkolaisen rekan perävaunun perään; sielä löytyy 50, 70 ja jopa 90 - miten ne tarkoittaa suom. liikennevalvonnalle - ei mitään :laugh:
Yleisesti; koska matkailuautot ovat M1 henkilöautoja, niin nopeusrajoitukset samoja kuin muille henkilöautoille, ellei ko. maan lainsäädäntö sano poikkeavaa.
Suomessa se on enintään 80km/h - sitten poikkeuksena tietyin edellytyksin 100:sta, mutta ne merkattava otteeseen ja perään tarralla. Aivan vastaavasti Saksa O2 perävaunulla 80km/h, mutta tietyin edellytyksin 100kmh, joka merkattava samoin..
Sitten omantunnon kysymys: Suomessa matkailuautolla (ilman 100-lätkää) moottoritiellä enintään 80km/h - kuka ei aja kovempaa :o Olen joskus nähnyt tuon "ihmeen" Thumb
Turhan Höpöttäjä:
--- Lainaus käyttäjältä: putkimies - 17.05.2012 kello on 07:51 --- Noh, vitsihän tuo :D
... Toisella tavalla ajateltuna: Tämä osio on niiden joilla on lomallakin tapana ottaa muut liikenteessä olevat huomioon, siirtyä paikasta toiseen muuta liikennettä hidastamatta. ;)
--- Lainaus päättyy ---
Henkilöautolla kun ajelen, ei yleensä ohittajia ole. Kulkimella mennään navin mukaan 82-83km/h. Voi jos virkavalta istuisi kameran kanssa kyydissäni, pääsisi kuvaamaan immeisten kiireen ja törttöilyn. >:(
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta