Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Turhan nopeasti kuluvat renkaat
Haapaniemen Paroni:
Mutta miks ostaa halpis renkaita,kun rahalla saa oikeat renkaat Thumb
Jones81:
35tkm on minusta jo aika hyvä suoritus nykyisillä kesärenkailla.
Huonoimmat renkaat kulutuskestävyydelt ään olivat octavia rs:ssä olleet Goodyear eagle F1 renkaat. Etuset oli sakkorajalla 13tkm ajon jälkeen. Rengaskoko 225/45-17. Rengaskoon vaihto 205/50-17 ja merkin vaihto continentaliin tuplasi kulutuksen keston.
Molemmilla renkailla vedettiin s7+ solikkaa noin 3000km.
Treadwear lukuun kiinnitän varmasti huomiota kun ostan seuraavat renkaat.
Alan:
--- Lainaus käyttäjältä: Jones81 - 12.05.2012 kello on 18:34 ---Treadwear lukuun kiinnitän varmasti huomiota kun ostan seuraavat renkaat.
--- Lainaus päättyy ---
Samoin. Tämä on matkailuautojen päästötodistusten jälkeen vuoden paras uutinen. :)
aaoulusta:
Renkaita ei taideta testata vaunu perässä!! aina vedettäessä vaunua ja varsinkin kun kiihdytellään tehokkaliia autoilla renkaat vaan kuluu nopeammin kuin ns" normiajossa".. eikä se hinta aina ole se kestävyyden tae ::)
jip59:
--- Lainaus käyttäjältä: pamaus - 12.05.2012 kello on 17:41 ---Näitä renkaita on tuotu amerikasta suomeen autoihin ja ovat olleet erinomaiset ja helposti niillä on ajettu 100.000 tkm
--- Lainaus päättyy ---
Mullakin on ollut autossa alla yhdet jenkkiläiset renkaat ensimmäiset ja viimeiset. >:(
Erinomaiset ajaa kun alla on sileä kuiva asfaltti. Karkealla asfaltilla ja sorapinnalla jota meikä pääasiassa ajaa olivat renkaat käsittämättömän äänekkäät ja kovat. Sadekelillä ei ollut juurikaan pitoa.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta