Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

Asuntoauton museokatsastus

<< < (2/7) > >>

pamaus:
Lähtökohtana on, että auto pitää olla samalainen kun tehtaalta tulleessaan.

Auton tulee olla joka suhteessa alkuperäisen kaltainen, joitakin poikkeuksia kuitenkin sallitaan. Esimerkiksi renkaat ja akku huolitaan muunmerkkisinäkin. Pyörälevyt täytyy kuitenkin olla alkuperäiset. Itse katsastuksessa autoa tutkitaan ja syynätään hyvin tarkasti, joten on syytä tutkia ja järjestää auto sellaiseen kuntoon, ettei siinä ole paljoa alkuperäisestä poikkeavaa. Tämän voit tehdä esimerkiksi ottamalla yhteyttä museokatsastajaan, jolla voi teetättää ns. esikatselmuksen, jossa kerrotaan mitä parantelemisen varaa autossa on ja mihin tulisi kiinnittää huomiota. Autolta vaaditaan myös ehdotonta siisteyttä ja alkuperäinen tehdasväri on pakollinen. Auton täydellinen historia tehtaasta ajosta tähän päivään saakka täytyy olla selvitetty museokatsastukseen mentäessä. Samoin täytyy tietää autosi tekniset tiedot, mitat, painot yms.

Kun autosi on museokatsastettu, Sinun ei tarvitse maksaa Suomessa käytössä olevaa käyttömaksua, ajoneuvoveroa.

Museovakuutuksessa olevaa autoa saa vapaasti ajaa enintään 30vrk vuodessa

Pekka:
Lisätietoa saa tuolta. http://www.sahk.fi/

Jos auto on normaalissa käytössä voi sen sen museokatsastaa ja pitää silti normaalisti rekisteröitynä ja vakuutettuna.

Silloin saa ajaa niin paljon kuin haluaa ja säilyttää vielä autoon kuuluvat alkuperäiset rekisterikilvet.

Aika haastava asia on saada auto läpi museokatsastuksesta, vaikka olisi hyvin säilynyt yksilö.

Käyttömaksujen ja halvan liikennevakuutuksen takia ei taida puuhaan kannattaa ryhtyä.

Kiva olis nähdä näitä vanhoja vehkeitäkin joskus leirintäalueilla.

Alan:
Jos sitä pitäisi tuota omaa hyvin ja muuttelematta, niin saisi aikanaan helposti museokatsastettua. Siinäpä olisi loppuelämän projektia.  :)

kaitsute:

--- Lainaus käyttäjältä: Alan -  1.03.2012     kello on 08:06 ---Jos sitä pitäisi tuota omaa hyvin ja muuttelematta, niin saisi aikanaan helposti museokatsastettua. Siinäpä olisi loppuelämän projektia.  :)

--- Lainaus päättyy ---

Maltappas sitten olla tuunaamatta. Mulle ainakin mahdotonta.   :D

perho-ukko:
Unohtakaa koko homma !!! ;D ;D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View