Tekniikkakeskustelut > Vetoautot

Autonvaihtoa

<< < (2/5) > >>

Alan:
Voiman ero on huikea 1.9:n ja 2.0:n välillä, ja varsinkin jälkimmäisen "potentiaali" on parempi. Vaan jos ei vaunua tai muuta raskasta vedä niin pärjäähän pienemmälläkin oikein hyvin. IV ja V Golfien alustat ovat tosiaan erilaiset, nelonen on paljolti samantyyppinen kuin aikaisemmat, siinä on ne kakkosesta ja kolmosesta (jollaiset molemmat olen omistanut) tutut vaikeasti vaihdettavat taka-akselin puslat, joita viitosessa ei enää ole samantyyppisinä. Nelivedon alustasta en tiedä, enkä ole kuullut viitosen muistakaan murheista.

Meksikon volkkarit (uusi Golf Farkku ja Jetta, eikös) on mulle vieraita, niiden laadusta en pitkässä juoksussa tiedä, vaan erinomaisia ovat ajaa.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Jaahas, koottavasta lipastosta puuttuu vielä laatikoiden vetimet, kahvit juotu ja nyt leivinuuni tulille.

-------:

--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 23.12.2011     kello on 12:38 ---^

On vaihdettu jo 160 tkm kohdalla 400 nm kestävään Valeon tarvikekytkinpakett iin, joka on perinteinen, ei kaksoismassa.

Toiminut ongelmitta vaunun vedossa, alkuperäinen ei toiminut.

Taidan ajella itte, hyvä se on ja tykkään tuosta voimasta. 1.9:n hihna- ja turbo-ongelmia en halua.

--- Lainaus päättyy ---

Millaisia eroja oikein tuli, voisitko tarkentaa? Joku sano että kova limppu täristää kovemmin. Eli jos itellä mulla tulee kytkin vaihto eteen, niin ei muuta kiinteää massaa tilalle? Mitenkäs se sulla hajos?

Alan:

--- Lainaus käyttäjältä: Viemäs - 23.12.2011     kello on 17:24 ---Millaisia eroja oikein tuli, voisitko tarkentaa? Joku sano että kova limppu täristää kovemmin. Eli jos itellä mulla tulee kytkin vaihto eteen, niin ei muuta kiinteää massaa tilalle? Mitenkäs se sulla hajos?

--- Lainaus päättyy ---

Resonoi pienillä kierroksilla vähän. Moottorijarrutukses sa ja varsinkin jos vakionopeudensäätim ellä ajaa alamäessä niin nykäisee terävämmin. Ottaa melko alhaalta kiinni. Muuten ei eroa, toimii niinkuin pitääkin ja kestää kovan käytön.

Rupesi autobahnilla Kasselin mäissä käryämään eli luistamaan, muistaakseni pahiten moottorijarrutuksis sa alamäessä, onneksi selvittiin se reissu. Helisi tyhjäkäynnillä lopulta ihan korvin kuultavasti, mutta vaihdatin niin ei päässyt laukeamaan kokonaan.

Oli muuten halvempi kuin alkuperäisosa, turbotec Leppävedeltä hommasi sen ja naapurifirma asensi.

-------:

--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 23.12.2011     kello on 19:05 ---Resonoi pienillä kierroksilla vähän. Moottorijarrutukses sa ja varsinkin jos vakionopeudensäätim ellä ajaa alamäessä niin nykäisee terävämmin. Ottaa melko alhaalta kiinni. Muuten ei eroa, toimii niinkuin pitääkin ja kestää kovan käytön.

Rupesi autobahnilla Kasselin mäissä käryämään eli luistamaan, muistaakseni pahiten moottorijarrutuksis sa alamäessä, onneksi selvittiin se reissu. Helisi tyhjäkäynnillä lopulta ihan korvin kuultavasti, mutta vaihdatin niin ei päässyt laukeamaan kokonaan.

Oli muuten halvempi kuin alkuperäisosa, turbotec Leppävedeltä hommasi sen ja naapurifirma asensi.

--- Lainaus päättyy ---

Missäs hinnoissa karkeasti sanottuna alkuperäis ja tarvike osat pyöri?

Alan:
En muista tarkkaan. Olisiko ollut jompikumpi 800 euron kantturoissa, ilmeisesti tarvike. Siis ihan koko paketti. En muista edes sitä, oliko hinta asennettuna vai ilman. Kallista, mutta minkäs teet.

Kysäise turbotecistä, erinomainen asiakaspalvelu, etenkin sähköpostilla tavoittaa ja vastataan nopeasti.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View