Tekniikkakeskustelut > Aurinkosähkö

Aurinkokennot.

<< < (397/534) > >>

Jgahpir:

--- Lainaus käyttäjältä: Mautoilija - 25.09.2016     kello on 09:41 ---Akun latausvirta ei ole kiinteä. Virta pienenee varaustilan kasvaessa, testaustilanne ei ole stabiili. Tuohon pitäisi kytkeä kiinteä resistiivinen kuorma ja suorittaa testaus sen kanssa. Kenttäolosuhteissa vaikka ajovalolamppu, vaikka ei senkään kuorma kiinteä ole.

--- Lainaus päättyy ---

Teoriasi on oikea, käytäntö on toinen.
Puolityhjä 12,30V 100Ah akku ottaa vastaan kaiken mitä 100W kenno pystyy sinne päivässä työntämään.
Ja oikeastaan tässä on tarkoitus näyttää esimerkillä suuntaa, mitä kenno oikeasti tuottaa, ei mitään desimaali tarkkaa ja vertailukelpoista mittatietoa.
Eniten vaikuttaa kuitenkin taivaan kirkkaus ja näkymä taivaaalle, ne on reissumiehellä huomenna taas aivan toisin..

ktako:
Nyt latausteho 5.1 w , latausjännite 12.7 v, paneeleita 240w, akusto 2x 90 agm, lähtiessä piripinnassa sähköä. Taivas nyt sumuisen harmaa.  2 päivää oltu puskassa eikä sähkössä ole säästelty.  Vähiin hiipuu aurinkoteho, mutta jotain kuitenkin. Thumb. 

Leader dog:
Minulla näkyi olevan panelitehot 0,7ah / 9,7W ja auto on huonossa asemassa aurinkoon nähden.

Jgahpir:
Jos vain mittarista löytyy, niin kovasti kiinnostaisi koko päivän tuotto Ah tai Wh. Voisi edes jotenkin hahmottaa asiaa.

Täällä pilvessä niin että auringon kerä näkyy ja tuotos on 4,2W

Jgahpir:
Nyt siis teoriassa päivän kirkkain hetki ja paras teho kennoista tavoiteltavissa.
Pilvinen taivas, aurinko ei näkyvissä,100W kennon tuotto aurinkoon suunnattuna 3,1W
Se on siis 3,1% siitä tehosta, millä kennoa myydään katollesi.

Tämä siis vain esimerkkinä kennojen käytöstä, tiedän että samasta asemasta teho voisi hetken olla 85W, jos pilviä ei olisi.

Edit, tuli lisää pilveä ja on siis mahdollista että tuotto on keskellä päivää pyöreä 0W

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View