Tekniikkakeskustelut > Aurinkosähkö
Aurinkokennot.
JEE:
Tässä hyviä kysymyksiä ja vastauksia Aurinkopaneeleista ja muuhunkin.
http://www.finnwind.fi/web-content/aurinkoenergia/ukk_aurinkos%E4hk%F6.html#Anchor-Millaist-35522
joo o:
Tuontitukku.fi
perho-ukko:
Tuo aurinkokenno keskustelu on ajan kohtainen,mutta monet unohtaa kokonaisuuden ! En lähtis tilaamaan kennoja mistään tuonti hommista,puhun nyt ainoastaan asuntoautoon asennettavista,nuo kennot mitkä minulla on,asennuksen jälkeen katolla ei ole mitään
ylimääräisiä läpivientiä,eikä johtoja,siistit kiinnikkeet,niden alta vesitiivis läpivienti !! 2kpl 55W kennoa,säädin ja kiinnikkeet: 835€ ! Ja toimii !!
JEE:
Ei kai siinä mitään erityistä olisi jos niitä myytäisiin täällä suht samoihin hintoihin ,mitä ne maksaa esim. saksassa.
Mutta kuten huomaat ,niin sinunkin maksamassa hinnassa on lähes puolet ilmaa ,vastaavaan saksasta saatavaan
laitteeseen ja toisekseen ,en usko että nää täältä saatavat mallit o yhtään sen kummempia kuin ne saksasta saatavatkaan.
Lisäksi läpiviennit eivät ole ongelma .Takaan että kiinnityskorvakkeet pysyvät kiinni kun/jos ne kiinnitetään EBDM kumimassalla Eikä yhtään ruuvia tarvitse ruuvata kattoon ja jos läpivienti ympäröidään samalla aineella ei takuulla vuoda.
Aine on samaa tavaraa kovetuttuaan kuin O-rengas materiaali ja pysyy elastisena ja kestää vähintään sen 30 v.mitä sen tarvii kestääkin .
perho-ukko:
Minä en enää tämän jälkeen kommentoi mitenkään aurinkokennoista,jokainen tehkööt mitä parhaaksi näkevät !!
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta