Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

Auton vaihto mielessä

<< < (3/4) > >>

matson1:

--- Lainaus käyttäjältä: pouhe -  9.03.2018     kello on 20:58 ---Onko tosiaan noin kallis, vai tuliko 0 liikaa?

--- Lainaus päättyy ---

Perhana tuli nolla liikaa eli 1100e on oikea...sori

MatsOnni:
Meillä oli Kabe Travel Master 750 -08, erillisvuodemalli, en muista enää mallimerkintää. Se oli melkein yhtäpaljon korjaamolla kuin liikenteessä.

Alipainevessa ei toiminut ensimmäisen puolenvuoden jälkeen, pytty vaihdettiinkin kertaalleen, mutta ei se kummemaksi tullut.

Toinen pitkään ja hartaasti vaivannut harmi oli lämmönvaihtimen vuotaminen. Vuotokohtaa yritettiin paikallistaa ja taittiin se kerataalleen vaihtaa, sekin. Syyksi paljatui lopulta liian kova letkumateriaali moottorilta tulevissa letkuissa. Tuon korjaamisessa oli ehkä vähän huollonkin vikaa.

Kynnyskoteloon tuli alkuaikoina vettä, enää muista miten se korjattiin, mutta moneen kertaan sitäkin ihmeteltiin.

Taakse menevät vesiputket jäätyivät. Ne kulkivat tavaratilan luukun reunassa ilman mitään eristystä. Sen korjasin itse.

Vaihdon jälkeen kuulin, että siitä oli kärvähtänyt sähköpuolelta jotakin. En tiedä tarkemmin mitä, kunhan helpotuksesta huokaisin, ettei ollut palanut koko kottero.

Jotakin hyvääkin sentään, hyvä äänieritys matkustamon puolella ja Ducaton 3.0 moottori.

Se oli toinen ja viimeinen Kabe meidän taloudessa. En edes halua muistaa paljonko se -08 maksoi, mutta niin paljon, että jotakin sillä olisi odottanut saavansa, muutakin kuin korjaamoaikaa.

Toki tiedän, että esim vessa nyt ei varsinaisesti ollut Kaben syy, ja yksilöitähän nämä.

Turhan Höpöttäjä:
^
Pauttia trallaa. Minä olen luullut että tuo merkki on parhaasta päästä, jopa talviauto, pois käytöstä suljettavalla peltiohjaamolla. Ei sen puoleen, ei meikäläisen rahat riittäisi edes tuon merkin käytettyyn.

MatsOnni:
^
Kirpaisihan se, kuten tuosta vuodatuksestani näkyy  ;D. Kaben piti olla se "viimeinen matkakulkine" meidän taloudessa, siksi siihen satsattiin. Minä tykkään käyttää kaiken sorttisia laitteita, yhtään kiinnosta niiden laitteleminen, sen osaa muut varmasti paremmin. Toimintavarmuus on sen takia yksi tärkeä kriteeri meikäläiselle.

 

vaanari61:

--- Lainaus käyttäjältä: MatsOnni - 10.03.2018     kello on 17:44 ---^
Kirpaisihan se, kuten tuosta vuodatuksestani näkyy  ;D. Kaben piti olla se "viimeinen matkakulkine" meidän taloudessa, siksi siihen satsattiin. Minä tykkään käyttää kaiken sorttisia laitteita, yhtään kiinnosta niiden laitteleminen, sen osaa muut varmasti paremmin. Toimintavarmuus on sen takia yksi tärkeä kriteeri meikäläiselle.

--- Lainaus päättyy ---

Oliko sulla  se josta meinasi koko perä tippua, . . . ?

Sellainenkin Kabe on keskusteluissa mukana ollut . . .

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View