Karavaanarin keskustelut > Tarinoita Suomesta ja maailmalta

Kysymyksiä suomalaisesta matkailusta Suomessa talvella

(1/6) > >>

Tedax:
Hei, kuten edellisessä viestissäni mainitsin, olen espanjalainen matkailuautoharrast aja, joka rakastaa Suomea, ja minulla on muutamia kysymyksiä siitä, miten teillä on talvimatkailua maassanne.
     Oletan, että se on sinulle normaalia, mutta minusta on mielenkiintoista tietää, miten järjestät matkan niin ankarissa talviolosuhteissa. Miten onnistut tyhjentämään vessanpöntön ja harmaavesisäiliön, miten kannat vettä paikoissa, joissa kaikki jäätyy niin helposti?
    Onko Suomessa paikkoja, joihin on vaikea päästä talvella asuntoautolla? Mitä pidät aina mielessä matkaa suunnitellessasi? Valmisteletko asuntoautosi perusteellisesti?.
     No, oletan, että se, mitä minun on vaikea nähdä, on sinulle aivan normaalia, sellaista, mitä koet joka talvi matkustaessasi maassasi.

Terveisiä Espanjan eteläosasta. Thumb

Alan:
Hei.

Olipas mukava keskustelunavaus.

Suomessa on auki useita leirintäalueita ympäri vuoden. Yleensä ne ovat valtakunnallisen karavaanarijärjestö n eli SFC:n jäsenalueita. Joitakin ns. yleisiä leirintäalueita on myös auki ympäri vuoden. Näillä onnistuu kaikki vessa- ja vesihuolto.

Mutta siis miten me selvitään talvessa. Auton tai vaunun ominaisuuksilla on suuri merkitys tähän. Oikeassa talviautossa tai -vaunussa on hyvä lämmöneristys ja ALDE-vesikeskuslämmitys. Autossa vielä lämmönvaihdin, jonka avulla moottorin voi lämmittää kaasulämmityksellä ja asunto-osan moottorin lämmöllä. Etenemistä auttaa neliveto tai takaveto, joka on uusissa autoissa jo harvinainen.


Talviautossa ja vaunussa on jätevesisäiliö eristetty ja lämmitetty. Sitä voi käyttää ympäri vuoden.

88k5:
Yo,

Aika harvalle suomaliselle matkailuautoilijall ekin matkailu ja 2000 km / 2 vkon - Itsenäinen (0ff-Grid) kulkeminen sydäntalvella tuttua. Kokemus, varustautumine ja oppiminen auttaa..

Pohjoismainen talvikelihän poikkeaa keski-Euroopan vuoristojen ilmastovyöhykkeestä, meillä lumi on suurelta osin pakkaskauden aikana on kuivaa, pienikiteistä pakkaslunta joka tuulessa/ajosssa tunkeutuu myös sisälle pienistäkin raoista, esim. esim tuulettuvat kattoluukut. Paikallaollessa saattaa takatuulella lunta tulla sisään.. Samoin jos on jonkinlaisia ritilöitä seinissä.
Autoissa tuulilasi ja yleensä myös etusivuikkunatkin ovat eristämättömiä, joten ulkopuolella pitää lämpöä hyvin eristäviä ikkumapeittoa. Kiinnitys pitää olla hyvä, jotta eivät tuulessa lepata ja hukkaa eristävyyden. Siäpuoliset eivät korvaa ulkopuolisia. Toki jos laskosverhot kuitenki on, niin aina ne hieman lisää eristävyyttä.

Auton lämmityspuolesta Alan jo vastasi. Lisäisin vielä tuolla tunturi-Lapissa reissaamisessa tai ihan eteläSuomessakin pakkasjaksot voivat olla usemman kuukauden mittaisia, jolloin maa jäätyy syvemmältä (routa), jolloin meillä liukkautta voi syntyä ilman lumisateitakin; ilman lauhtuessa tienpintaan ilman kosteus jäätyy, tai satava/pöllyävä lumi kiillottuu tien pintaa ajoneuvoliikentee renkaiden tallaamana. Lisäksi meidän pakkasissa huonmmin pitävät keski-Eurooppalaiset kitkarenkaat. Nykyisin Suomen tieliikennelain (koskien 12/2024>) mukaan M+S renkaat eivät ole riitä vaan merkintä pitäisi löytyä. Vasemman puoleinen tarkoittaa Pohjolan pakkasiin. täällähän mukana kuljettavat lumiketjut eivät anna vapautta poiketa näistä rengasmääräyksistä.

Suurin osa suomalaisista autoilijoista käyttää ainoastaan Pohjoismaissa sallittuja nastallisia talvirenkaita.

Avoinna olevia leirintäalueita saattaa olla vaikea löytää muualta kuin isoimmista kaupungeista (sesonki vain kesä-elokuu). Niissäkin voi olla palvelut hyvin niukkoja kun mitkään kesävesijohdot tai -viemärit eivät toimi pakkasissa sekä pistorasioista saatta saada huommin sähköä jolla voisi lämmittää. Melkeinpä Park4night paras apu kuten vesien tankkauksessa ja WC tyhjennyksessä. Harmaavesien joissa ei muuta luonnollle haitallista ole kuin pieni saippuapitoisuus, Jos on tyhjennysletku mukana, ne voi laskea huomaamattomasti levähdysalueen lumipenkkaan / ojaan - puhtaampaa se on kuin tieltä tulevat sade- ja sulamisvedet..

Espanjasta ei kannata tuoda kaasupulloja tänne kun yleensä ovat 100% butaania, joka ei toimi meidän talvioloissa. Täällä myydään (vaihtopulloissa) kaasua joka on 97% propaania. Kaasun täyttöpaikkoja ei käytännössä ole kuin 1 etelä-Suomessa kun meillä on tuo omienlaisten pullojen vaihtosysteemi (niitä löytyy liki joka kylästä.Tuonne Lappiin talvella aikovan kannattaa miettiä varalämmönlähdettä myös (välimatkat pitkiä kaasun hakuun) ja muutamassa tunnissa auto voi olla sisältä pakkaslukemissa ilman lämmitystä. Alden ja lämmönbaihtimen yhteyteen voi laittaa Webasto/Ebersprä.. jolla lämmittää asunto-osan patterit samallalailla mitä kaasullakin.
Sitten kannattaa muistaa auton moottorin esilämmittäminenkin - tuolla samalla systeemillä tekee senkin jos 230V sähkö ei saatavilla. Usein meillä myös ihan henkilöautoissakin on talven takia Defa/Calix moottorin esilämmitin (@230V).

Lopuksi vielä auton asunto-osan lämmön eristävyydestä. Liikuvassa autossa vesien jöötymisen mahdollisuus korostuu, paikalla oleva ei yhtä herkkä.. ja painovoimainen ilmanvaihto saattaa mennä yli-tehokkaaksi pakkasolohuhteissa,  varsinki Välimerenmaissa valmistetuissa m-autoissa. Käytännössä lämmityslaitteen pitää olla 5-6 kW tehoinen. 6 kW Aldella+vaihdin tuplapohjallista autoa jossa kaikk vesisäiliöt lämpöisessä sisätilassa, voi käyttää kuin kesällä - aina lämmintä vetttä ja käydä suihkussakin yli -20C pakkasissakin. Lämmönvaihtimella kaasua ei kulu lainkaan ajossa ja sisätilat aina yli +20C. Tuplapohjallisissa autoissa lattiat lämpöisät ajossa, eikä ulkovaatteita, saati kenkiä tarvitse sisällä..

Yrjö:
  Et ole kertonut, että millainen auto sulla on. Tuskin pohjolan oloihin tehty, se helpottaisi reissua.
Jonkulla on ehkä samanlainen, voisi kertoa tarkemmin?
  Vaikuttaa sekin paljon, aiotko yöpyä harvoilla auki olevilla leirintä alueilla, vai muualla
  Kuitenkin on paljon asioita joita täytyy ottaa huomioon:
  Ainakin dieselissä on kaiken varalle syytä vaihtaa polttoaine suodattimet. Jäähdytin nesteen pitää kestää pakkasta, pohjoiseen mennessä -35-40 celsius astetta. Myös tuulilasin pesunesteen pitää olla jäätymätöntä, sitä etelässä varsinkin kuluu, koska teitä suolataan. Polttoainetta Suomeen tullessa vain vähän tankissa, jotta voidaan tankata heti pakkasta kestävää. Etelä  Suomessa on yleensä vähemmän pakkasta kestävää diesel polttoainetta, pohjoisessa on arktista, enemmän pakkasta kestävää.
  Varmistettava että öljyt on pakkasiin tarkoitettuja, ilmeisesti on.
  Moottorin lämmitin myös varmistaisi käynnistyksen, polttoaine käyttöinen ei tarvitse sähköä.
  Viimasuoja nokassa, varsinkin dieselissä suorastaan pakollinen täällä kylmässä.
  Akut pitää olla hyvät.
 Itsellä ei ole kokemusta kun noin -20 c. , sekin kesävaunulla. Suurimmat haitat on, alustassa oleva harmaavesisäiliö jäätyy, kylmään seinään ei voi nojata, kaasua menee paljon, noin 1pullo/ 2-3 vrk.. 

Tietis:
Tässä onkin tullut jo erittäin hyviä neuvoja. Muutama lisähuomio kuitenkin:

* Olen samaa mieltä siitä, että Alde + tuplapohja on se paras ratkaisu talviolosuhteisiin. Jos sinulla ei autossasi tuollaista ole, se ei kuitenkaan tarkoita sitä ettetkö voisi talvella autoasi käyttää. Tärkeintä on se, että auto on hyvin rakennettu, lämmöneristys on hyvä ja vesijärjes[elmän kaikki osat suojattu jäätymiseltä. Meillä on lämmityslaitteena Truma eikä ole tuplapohjaa. Vesisäiliöt on koteloitu auton alle, kotelo on eristetty ja sinne on lämpimän ilman puhallus. Vedet on ollut kyydissä ja -25 asteessa on suihkuteltu normaalisti. Noin kylmässä ei ole ajettu, olisiko jossain -15 asteessa ollut ajossa vettä säiliöissä ilman jäätymisongelmia.
* Etenkin etuvetoisella voit jäädä jumiin. Varaudu apukeinoilla irti pääsyä varten: lumiketjut, liikkeellelähtömato t tms. apukeinot voivat tulla tarpeeseen.
* Ota mukaan lumilapio tai vastaava, jotta saat lapioitu kulkuväylän auton ovelle.
* Varaudu lumen poistoon katolta. Paikalla ollessa lunta voi sataa niin paljon että joudut lumet poistamaan katolta ennen liikkeelle lähtöä. Minulla kulkee tätä varten mukana teleskooppitikkaat ja pitkävartinen, muovikuuppainen lumentyönnin(ei teräsreunaa jottei katto naarmuunnu niin helposti

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View