Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta
Dethleffs oven purkaminen
krtek:
Ovi käytetty irti ja yritetty painaa suoraksi, en tiedä oikeniko yhtään, kaiketi vähän tai sitten vaan kuvittelen. Tuskin olisi lopputulos ollut toinen vaikka olisi jättänyt oven pidemmäksi aikaa suoraksi vääntöön. Sanoisin, että vähän parempi. Toisaalta "ei kolo komiasa haittaa", sanoisin "vian" olevan enemmän kosmeettinen kuin käytännöllinen. Vettä ei ovesta tule sisään ja nyt menee ainakin paremmin kiinni. Sanoisin oven istuvan tällä hetkellä paremmin kuin vielä aamulla.
Alasarana oli vähän jäykkä mutta purin putsasin ja öljysin, taas toimii todella jouhevasti.
--- Lainaus käyttäjältä: Jako - 28.07.2025 kello on 10:26 ---Jos torx ei sovi niin väittäisin että kyseessä torx+ kanta
--- Lainaus päättyy ---
Laitoin oikein kunnon lasit nenälle niin sehän oli kuusiokolo eikä torx. Monesti pelkkä käynti optikolla auttaa. Ei ole vielä tuon auton rakennuksen aikana puhuttu torx kannoista, siellä on ristipäätä ja tasapäätäkin käytetty.
Kiitos kaikille avusta ja ajatuksista. Toistaiseksi mennään tällä ja jos jatkaa vaivaamista niin sitten pitää pohtia asiaa uudelleen mitä tehdä.
Lerssinen:
On niitä joskus oiottu voimallakin, tuokin vaati vuorokauden vääntöä että oikeni..
krtek:
--- Lainaus käyttäjältä: Lerssinen - 28.07.2025 kello on 21:39 ---On niitä joskus oiottu voimallakin, tuokin vaati vuorokauden vääntöä että oikeni..
--- Lainaus päättyy ---
Eli pidemmälle ajalla väännössä voisi olla merkitystä oikenemiseen? Sehän ei ole kuin kokeilla, tuosta kuvasta sain ajatuksen miten voisi laittaa vääntöön ovea irroittamatta. Kuvan kakkos-nelonen on lattiassa/maassa kiinni niin paino ei ole saranoille.
Omassa ovessa saranapuoli on suora, rivan puolella on vielä vähän painetta pihalle päin.
Karabiilisti:
Onhan saranat oikein säädetty? Eli että kaikki ottaa kuormaa tasaisesti. Jossain malleissa voi roikkua esim vaan yhden tapin varassa suurin osa painoa jos säätö väärin.
krtek:
--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 29.07.2025 kello on 08:18 ---Onhan saranat oikein säädetty? Eli että kaikki ottaa kuormaa tasaisesti.
--- Lainaus päättyy ---
Kyllä yritin säätää kun eilen laitoin oven takaisin paikoilleen. Pistin oven alle tuen, joka piti sen oikealla korkeudella, sitten ruuvasin kaikki saranat kiinni. Kyllä se kierous on ovessa. Ovi oli irtona pöydällä niin oven ripa puoli on vähän keskeltä ulospäin pullistunut. Sen verran paljon kuitenkin ettei lukon säätäminen tee siitä suoraa.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta