Tekniikkakeskustelut > Retkeilyautot
Sitikka, 2litrasella koneella... Fiat ja Peugeot 2.3 litrasella . . .
tikola:
EI ole Fiiut ja Pösöt 2.3
Nettikaravaanista löytyy Fiat 1.9, 2.0, 2.2, 2.3 ja 2.8 koneilla noin minuutin hakemisella. Ja Fiatissa ei ole omia koneita vaan samoja PSA konsernin lohkoja joita Citroen ja Peugeot käyttää. Niihin samoihin se Fordinkin 2.0 ja 2.2 Duratorq perustuu. Edelleenkään emme tiedä vuotta, mutta 2.3 viittaa sinne jonnekkin vähän ennen vuotta 2020. Ja koska käsittelemme matkailuautoja niin miksi emme puhu LMC, Pössl, jne. merkkisistä autoista, eli vaikka puhutaan matkailuautoista, niin kyllä se alusta jostain Fiatin tai Peugeotin autotehtaasta tulee, jonka Pössl sitten korittaa.
Noin ilmiönä yleensä tässä moottoreiden jakamisesta eri konsernimerkeille on kyse tästä:
https://www.youtube.com/watch?v=MJLmNjvxPFc
Eli tuskinpa se kone kovin paljon tuolla lätkällä toisenlaiseksi muuttuu.
vaanari61:
https://www.rinta-jouppi.com/ajoneuvohaku/adria/twin-600-sp/287767/?utm_source=facebook_fb&utm_medium=paidsocial&utm_campaign=facebook_B2C_rinta-jouppi_traffic_finland_prospecting-caravan_myynti_caravan_generic&utm_id=120214136577570209&utm_content=120214136577640209&utm_term=120214136577650209&fbclid=IwZXh0bgNhZW0BMABhZGlkAasWHtbJz8EBHqH1Xey3z671jerVIc7Te91VMbwf-NwFBOMcpbXB9cm1Yq1EMBFj2k-CFLDb_aem_2PoHdz00moSPRaXj4i2oKw
Tuossa 2 litrasena, retkeily/matkailuautoa löytyy myös2.3 litrasena.
Se että miten arvonalenema menee pienemmällä moottorilla varustetulla . . . No varmaan nopeemmin ?
"Masi":
No jos 2 l on lähtöhinnaltaan uutena halvempi, niin kait se on käytettynäkin sitä. Eli ei se arvonalenema ole sen isompi tai nopeampi kuin isokoneisessa.
joe244:
--- Lainaus käyttäjältä: vaanari61 - 24.05.2025 kello on 08:22 ---Se että miten arvonalenema menee pienemmällä moottorilla varustetulla . . . No varmaan nopeemmin ?
--- Lainaus päättyy ---
Jos ei vaihda autoa kuin kalsareita, niin väittäisin että moottorista johtuvalla arvonalenemalla ei ole mitään käytännön vaikutusta. Takkiin tulee joka tapauksessa niin paljon, että vähän lisää tai vähemmän ei vaikuta.
Tärkeintä on etsiä auto joka olisi pohjaltaan, varustelultaan mahdollisimman lähellä sitä mitä tarvitsee. Jos tarkoitus ei ole matkailla vaan autobahnilla, niin 90km/h riittää ihan hyvin matkavauhdiksi, se on se mitä rekat ajaa. Ja vuoristossa ei kyllä pysty ajamaan noinkaan nopeasti.
Jos oikeasti haluaa auton jolla ajaa sitä 160km/h tai enemmän autobahnilla, niin ostisin kyllä jotain ihan muuta kuin matkailuauton.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: joe244 - 24.05.2025 kello on 10:03 ---Jos ei vaihda autoa kuin kalsareita, niin väittäisin että moottorista johtuvalla arvonalenemalla ei ole mitään käytännön vaikutusta.
--- Lainaus päättyy ---
Thumb
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta