Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Öljyvuoto Ducato 2,3
volvo:
--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V - 7.02.2025 kello on 17:56 ---En tunne noita vajaa kokoisia. Yleisesti ottaen moottorin sisäisellä ilman kierrolla ei mitään tekoa tiiviyden, öljynkulutuksen jne suhteen. Eri asia nuo Ecoboost öljypumput
--- Lainaus päättyy ---
itseasiassa sillä on paljonkin merkitystä.
K.E.V:
No ei todella ole, riippuu ihan kokonaisuudesta. Tuo keksitty juttu on ihan eri asia kuin öljyn poltto mitä yrittää piilottaa Fordin koneista. Tuossa on noita VEA koneita joilla ajettu 3-4 sataa tuhatta ilman ongelmaa eikä edes some tunne probleemaa. Paitsi trollibiilistillä.
Karabiilisti:
Ei sinällään liity aloittajan aiheeseen mutta Volvomiehen kannattaa laittaa googleen haku "VEA öljynkulutus"
Tosin sama ongelma näyttää olleen myös aiemmissa 2 litrasissa 5 pyttysissä ja jopa 2.4 tietyissä vuosimalleissa.
Litra tai pari tonnilla....no eihän se tietty ole kuin 40litraa 20 000km vaihtovälillä.
Ecobuusteissa ei ole öljynkulutsongelmaa . Niissä jakoremmi vaan katkeaa puolessa välissä vaihtioaikaa ja öljynkierto loppuu remmikumimöhnän vuoksi.
Sama vika kuin esim pikku ooppeleissa , peugeoteissa, citikoissa jne...käytännössä kaikissa joissa ns märkä jakoremmi.
Mautoilija:
--- Lainaus käyttäjältä: volvo - 7.02.2025 kello on 18:15 --- itseasiassa sillä on paljonkin merkitystä.
--- Lainaus päättyy ---
Riippuu siitä missä ilma kiertää. Kannessa ilman kierrolla on ratkaiseva merkitys. Polttoainetta palamiseen kyllä saadaan. Saadaanko polttoaineen palamiseen tarpeeksi ilmaa.
Kampikammiossa ei ole ilmankiertoa. Palokaasut on siitä saatava ulos. Jos huohotin tukkeutuu, öljyt tulevat jostain ulos.
mike:
Volvon moottori öljyn kulutus oli 1 litra tuhannella normaalia! 240 - 70 mallissa! Nykyään jotkut japsit eivät syö kun desin kymppitonnila!
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta