Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka

GSM liittymä

<< < (6/12) > >>

99:

--- Lainaus käyttäjältä: megaman - 18.07.2024     kello on 09:52 ---Windows päivitykset ja pelien lataus sujuu gigasella sukkelaan...

--- Lainaus päättyy ---

Noup, samalla tahmasta kun hitaammallakin yhteydellä. Johtuu windowsista itsestään ei yhteydestä. Kotona satamegasella päivitys kestää käytänössä sama kuin tämmöisellä yhteydellä.

"Masi":

--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 18.07.2024     kello on 21:26 ---Kyllä on taas nettikiima huipussaan!  😂
Minusta parasta on se, että porukassa on käytössä kaksi eri operaattoria.
Silloin todennäköisesti joku verkko on aina pystyssä.
Istun Ruåtsin Karesuandossa odottamassa että Eliasson aukeaa aamulla.
Uutiset näkyi OK. ja org, ilman tuhansien menojen nopeuksia.

😎

--- Lainaus päättyy ---

Ei täälläkään aloittajan tarpeeseen sen kummempia tarvita, vähän kun pystyy ulkolaisia tv kanavia katsomaan, laskut maksamaan ja nettiä selailemaan niin riittää.

Aakku:
Mulla oli eilisen päivän kotosalla latausnopeus 0,3 Mbit/s...

Hiukan tahmasi Elisa ja piti välillä kytkeytyä DNA:n verkkoon. Siellä ei viitsi kauheasti dataa käyttää, kun se ei ole rajaton.
Elisa tutki aikansa, kun kerroin sen olevan kelvoton. Totesi lopuksi vain, että voi, voi. Erikoinen juttu heidän mielestään, kun kotosalta kytkeytyy kaukaiseen tukiasemaan, vaikka lähempänä olisi puoli tusinaa tukiasemaa. Ulkona löysin 200 m päästä paikan josta sain yli 100 Mbit/s yhteyden lähellä olevalta tukiasemalta. Se vain ei auta, kun kotona sisällä ei kytkeydy. Mihinkään tukiasemaan ei Elisan mielestä voi manuaalisti lukittua.

Edit. Tänä aamuna on jo lataus 5,1 Mbit/s. Jipii!

porakone:

--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 19.07.2024     kello on 08:48 ---Mihinkään tukiasemaan ei Elisan mielestä voi manuaalisti lukittua.
--- Lainaus päättyy ---

Täähän ei pidä paikkaansa. Löytyy ihan kuluttajatuotteitak in jotka saa lukittua haluttuun soluun (yhdessä mastossa on useita soluja) tai soluihin. Olikohan kotona oleva laite Zyxelin LTE7480 ja esimerkiksi siitä se toiminto löytyy ihan valikoista, lisäksi on sitten vehkeitä joihin pystyy saman operaation tekemään 'käsipelillä'.

Meillä oli vuosi sitten kotona aika mittava yhteysongelma ja silloin tuohon perehdyin. Mastopäivityksen jälkeen ennen moittettomasti toiminut yhteys pelasi välillä parilla megalla, välillä normaalisti. Kun sitten tutkin asiaa niin joissain soluissa ei ollut vauhtia juuri yhtään ja joissain oli ihan hyvin, ja pakottamalla modeemi noihin tiettyihin soluihin alkoi homma taas kulkemaan. Se tietysti harmitti että heidän mastoparannuksien takia kadun henkilö joutui ostamaan muutamalla satasella uutta rautaa (modeemin jonka pystyi lukitsemaan tiettyihin soluihin) ja säätämään että sai taas toimimaan yhtä hyvin kuin ennen parannuksia.

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: porakone - 19.07.2024     kello on 16:28 ---Täähän ei pidä paikkaansa. Löytyy ihan kuluttajatuotteitak in jotka saa lukittua haluttuun soluun (yhdessä mastossa on useita soluja) tai soluihin. Olikohan kotona oleva laite Zyxelin LTE7480 ja esimerkiksi siitä se toiminto löytyy ihan valikoista, lisäksi on sitten vehkeitä joihin pystyy saman operaation tekemään 'käsipelillä'.

--- Lainaus päättyy ---
Näin voi olla...

Mun tapauksessa ongelma liittyy kännykän dataliittymään. Jos ymmärsin oikein, niin kännykässä ei tuollaista lukitusmahdollisuut ta ole.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View