Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä
Hupiakun uusinta?
elwari:
--- Lainaus käyttäjältä: mjh48 - 23.01.2024 kello on 17:18 ---Taitaa mennä kerrostalon pihalla 2 tunnin latausaika akun lämmittämiseen.
Mieten, jos lähtee kylmällä akulla liikenteeseen kuinka käy, missä vaiheessa auton laturi saa ja voi alkaa ladata tuota akkua?
--- Lainaus päättyy ---
En osaa aikaa sanoa, kun asun kokoaikaisesti vaunussa ja lämmöt on aina olleet päällä. Mutta samalla tavalla se toimii laturista riippumatta, akun oma elektroniikka sen lämmityksen kytkee päälle ja sitten päästää virran kennoihin, kun on tarpeeksi lämmennyt. Saattaa siinä ehkä tunti pari mennä 20 asteen pakkasessa?
Akussa lienee puolijohdekytkin kumpaankin suuntaan, toinen ohjaa purkamista ja toinen lataus-suuntaa, eli kylmää akkua saa purettua, mutta lataus ei onnistu ennenkuin lämpöanturi antaa luvan.
uretaanikoppi:
Kylmää LiFePo4 akkua saa kyllä purettua, mutta vain tiettyyn lämpötilaan asti. Mun lämmityskalvolliset PowePlus akut katkaisee virrat kun akku jäähtyy -20,1 asteeseen kun kahdessakympissä iskee undertemperature discharge protection päälle.
Eli pitkään kylmässä ilman latauspiuhaa (jonka kautta se lämmityssähkökin tulee) niin virtaa ei tule ulos sen vertaa, että saisi autoon edes lämmöt päälle. Pari tuntia roikan perässä niin sitten onnistuu taas.
CaraOne1:
Omalla empiirisellä tutkimksella kaikki nämä AURINKOPANEELI, AGM, GEELI, FREETIME, STARTSTOP, SILVER, KALSIUM, MAXPOWER, DIIP SYKLE YM...
On mainosmiesten huttua. Lyijyakkuja =samaa jaskaa, eri teippauksilla.
Joskus joku vanha "starttiakku" on toiminut paremmin, kuin mikään Hi-Po erikoismalli.
Litiumi se on laitettava jos sähköä tarvii oikeesti.
Lyjymöntistä sitä saa pikkusen jos se on hyvässä kunnossa.
K.E.V:
Omalla tutkimisellani. On selvinnyt jotta. Keväästä syksyyn pärjää 2:lla lyijyklöntillä ja 300w paneelilla loistavasti. Kun sitä sähköä ei paljon mihinkään tartte. Joskus Invertterin kin käynnistän kun pitää sähköhammasharja ladata. Muuten 12v ja kaasu toimii. Sen ajan puitteissa tuli viimekin vuonna paljon reissua. 20.000 km ja maita sekä leirintävuorokausia reippaasti lähes 5kk. Mitä tästä opimme, jokainen hankkii omiin tarpeisiinsa. Turhaa tyrkyttää omien rutiinien perusteella.
elwari:
Joo, jokainen omien tarpeidensa mukaan. Teollisuusakuista löytää kestäviä lyijyakkuja, jotka menevät esim. 12 vuotta tukiasemakäytössä. Hinta on sitten ihan muuta kuin markettiakussa. Keväästä syksyyn tosiaan pärjää hyvin, kun tulee oltua enempi tien päällä, mulla ei edes ole paneelia. Talvella asuessa saa isommalla akulla vähän harvennettua aggregaatin pöristelyä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta