Tekniikkakeskustelut > Säilytys
Matkailuauton/vaunun talvisäilytysvaihtoehtoja.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Veskuravaanari - 17.10.2023 kello on 12:34 ---Hei, juuri se tilanne, kun pakkanen muuttuu nopeasti suojakeliksi. Silloin verkkovirralla toimivalla kosteudenpoistajast a olisi hyötyä.
--- Lainaus päättyy ---
Meillä se joka-aamuinen ½h lämmitys pitää kosteuden poissa.
Aakku:
--- Lainaus käyttäjältä: Veskuravaanari - 17.10.2023 kello on 12:34 ---Hei, juuri se tilanne, kun pakkanen muuttuu nopeasti suojakeliksi. Silloin verkkovirralla toimivalla kosteudenpoistajast a olisi hyötyä. Saanko kysyä millaista kuivainta käytät tai merkkiä?
--- Lainaus päättyy ---
Mulla on pari edullista kuivainta...
Näissä on ongelmana jäätyminen. Niitä ei voi käyttää pakkasella ja jo +2 asteessa jatkuva käyttö alkaa jäätämään laitetta. Muutaman päivän kyllä pelaa alhaisessakin lämmössä.
Näitä on monenlaisia. Tekniikka, koko, teho ja hinta vaihtelee. Matkakulkimessa riittää pienempikin. Alle 200 € kuivain riittänee
Tuolla aika hyvää tietoa:
https://www.staypro.fi/tietopankki/oppaat/ota-nama-seikat-huomioon-ilmankuivainta-valitessa
Veskuravaanari:
Kiitos tästä linkistä. Pitänee tilata.
Jeppe:
13v vaunuilua, kerran talven kylmässä hallissa, sen jälkeen ollut lämpimässä tallissa eri paikoissa.
Meillä ei talvivaanaroinnista ole innostuttu, kausi alkaa yleensä Huhti-Toukokuussa ja Syys-Lokakuun tienoilla talvisäilöön.
Kolmatta talvea ollut peräkkäin https://www.forssagarage.fi/ hallissa.
Homma toimii, kuin junan vessa.
tsahkali:
Näkyvät olevan nuo pikku pakkasessakin toimivat kuivaimet senverta tyyriitä, että turha niiden kanssa on leikkiä.
Vuosikymmenten kokemuksella voin sanoa, että viidenkympin lämmitin ja kympin kello hoitavat saman homman.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta