Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Maitkailuauto 3500 kiloa / 3600 kiloa.
"Masi":
--- Lainaus käyttäjältä: Turhan Höpöttäjä - 23.09.2023 kello on 15:36 ---Jos matkailuauto painaa 3600 kiloa, kuinka se sadaan väännettyä henkiöautokortilla ajettavaksi. ::)
--- Lainaus päättyy ---
Ensin omapaino selville rekisteriotteesta ja sitten vaakalle, sitten vasta kannattaa miettiä paikkojen vähennystä ja kaupantekoa.
Yli kymmenvuotiaissa on enempi sääntö kuin poikkeus että omapaino pitäisi paikkansa.
Ja kokonaispainon lasku onnistuu ilman mitään muita toimenpiteitä kuin punnitus katsastus asemalla jos vekotin muut säännöt täyttää.
Eli per matkustaja 75+10kg, per alkava vekottimen pituusmetri 10kg, kaapeli 25m. kaasu, vesi ja polttoaine 90% täynnä, näissä on helppo keventää, vesisäiliöön ylivuotoputki 20litran kohdalle, hanallinen kelpaa. Kaasupulloja yksi, saa paperilla äkkiä toista sataa kiloa pois.
Ossi66:
--- Lainaus käyttäjältä: KM1ka - 23.09.2023 kello on 18:28 ---Vaatinee lasunnon valmistajalta jos kokonaispainoa muutetaan
--- Lainaus päättyy ---
Eikai se alaspäin mennessä sitä vaadi🤔 Vaunun kokonaispainon nostossa piti saada valmistajalta paperit mitä rakenteet sallii ja uusi tyyppikilpi.
Aikanaan meillä oli 3500kg Mitsu, joka muutettiin 5500kg alustasta kun keveämpää alustaa olis joutunu oottaan liian pitkään. Maahantuoja muutti jousituksen vastaamaan 3500kg.
KM1ka:
Käsittääkseni vaatii, tosin katsastuskonttoreis sa mielipiteitä yhtä paljon kuin inssejäkin
Ossi66:
--- Lainaus käyttäjältä: KM1ka - 23.09.2023 kello on 19:18 ---Käsittääkseni vaatii, tosin katsastuskonttoreis sa mielipiteitä yhtä paljon kuin inssejäkin
--- Lainaus päättyy ---
"Ylikuorman" vaatii tottakai luvan, mutta ei mulla kyllä ole erikseen valmistajan lupia ajaa jatkuvasti vajaalla kuormalla 😂
KM1ka:
Ajokorttiluokitus perustuu kokonaismassoihin, ihan sama vaikka ajelisit ilman housuja.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta