Tekniikkakeskustelut > Sähkölaitteet

Sähkön säästökokemukset ja -saavutukset

<< < (192/205) > >>

Ducaatti:
Lottosähköön voi ostaa myös kiinteän hinnan seuraavaksi kuukaudeksi,  esim Vorttumi myi HELMIkuuta  14,99s/kWh. Hintakiinnitys pitää tehdä  edellisen kuun alussa ja hinta toimenpiteelle on  5,90€/kk   :D

Tietis:
Eilisen laskutus ei vielä näy myyntiyhtiöllä, mutta laskin siirtoyhtiön tietojen mukaan miten minulle eilen kävi.

* Sähköä kului 43 kwh (alkuvuoden pakkaspäivinä 50 kwh:n molemmin puolin, eli jotain 15-20% tuli säästettyä kulutuksessa korkeiden hintojen takia)
* Laskua tuli noin 26€
* Toteutunut keskihinta oli 62 snt/kwhKauhea hinta yhdeltä päivältä, mutta vuositasolla tarkasteltuna ei anna aihetta panikointiin. Kunhan näitä ei kovin usein kohdalle osu.

Tuntitason kulutustiedot näyttää, että aika hyvin onnistui kalliiden tuntien välttely.


megaman:
Meillä tänä aamuna pakkasjakson kylmin aamu (-30c) ja sähkö halvimmillaan moneen päivään.  :o

ktako:

--- Lainaus käyttäjältä: Ducaatti -  6.01.2024     kello on 12:14 ---Eihän tästä ole kuin hetki kun pörssisähkö oli jotain -60 senttiä ja silloin moni pörssisähköilijä kehui pitäneensä sähkökiukaat päällä ja saunanovet auki , patterit ja sähköuunit täysillä jne. koska se vaikuttaa alentavasti laskuun.
Vähintäänkin yhtä hölmöä hommaa.

--- Lainaus päättyy ---
vaan monellapa odottaa yllätys,kun siirtosähkön hinta nousee poikkeuksellisen suuresta kulutuksesta johtuen useaksi kuukaudeksi korkeampaan tariffiin. :laugh:

SeaSharky:
Juurisyyhän näille sähköongelmille on se että ihmiset ovat äänestäneet vuosikymmenet sellaisia vääriä puolueita jotka on vastustaneet ja jarruttaneet kaikkia tärkeitä voimalahankkeita (ydinvoima, vesivoima tärkeimmät) kannatta äänestää vihreitä, vasemmistoa, sdp:tä, myös keskusta on vastustanut ydinvoimaa, niin silloin saa istua kotona parta kuurassa. Tyhmä kansa on saanut mitä on tilannut.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View