Tekniikkakeskustelut > Aurinkosähkö
MPPT, invertteri, laturi erikseen vai yhdistelmä (all-in-one) matkailuautoon
CaraOne1:
220Ah akku on järkyttävän painava jööti. :o :o
Tuota 160Ah vielä jotenkin haalaa...
Hesus:
--- Lainaus käyttäjältä: CaraOne1 - 15.07.2022 kello on 09:51 ---
Kärkkäiseltä Brightsolar 20A säädin.
--- Lainaus päättyy ---
Edelliseen vaunuun ja yhdelle työkaverille laitoin tuollaisen, kun akku on täysi ja siirrytään ylläpitoon niin tuo säädin alkaa pitää ärsyttävää sirinää.
Eli itse en voi ainakaan suositella kuin vain jos asennetaan jonnekin missä on hieman äänieristystä. Halvalla saa halvan säätimen 8)
elwari:
--- Lainaus käyttäjältä: CaraOne1 - 15.07.2022 kello on 10:42 ---220Ah akku on järkyttävän painava jööti. :o :o
Tuota 160Ah vielä jotenkin haalaa...
--- Lainaus päättyy ---
Soliferin vaatekaapin pohjalle laitoin kaksi 120Ah akkua, mahtuivat sopivasti, ja olivat vielä yksinään hyvin käsiteltävissä.
Vikke172:
Kiitos tähänastisista kommenteista. Olen kallistumassa erilliseen pakettiin, sillä kuten jo todettiin, niin rikkoutumisessa yksittäisen osan vaihtaminen tulee edullisemmaksi.
Näin yhden videon jossa Victron EasySolar 12v 1600VA asennettiin pakuun ja siinä vasta konkretisoitu kuinka isosta yksiköstä on kyse. Eli tuon voi unohtaa, mutta muuten Victronin laitteet vaikuttavat järkevältä hankinnalta.
Induktioliesi toki askarruttaa, sillä se nostaa koko setin ominaisuus tarpeita ja kustannuksia. Jos tiedätte jonkun induktiolieden, jonka ottoteho on portaallinen/sopii asuntoautoon, niin vinkatkaa.
TEFAL INDH HOB IH210 mainostaa tehokulutuksen olevan pienimmillään 300W. Pitää selvittää toimiiko täydellä teholla säännöstellen?
Kaasuliesistä ei ole kokemusta. Kaasusta vapautuvan kosteuden lisäksi, kaasupullon säilytys sisätiloissa askarruttaa. Toisaalta kaasugrilli/liesi ulkokäyttöön olisi kuitenkin tarkoitus hommata, jolloin ei oltaisi vain yhden energiaratkaisun varassa.
Kuten tästä nyt käy selville, niin ei ole selkeätä varmuutta mikä olisi oikea kokoonpano ja ratkaisu.
K.E.V:
Peltikuorisissahan kaasu pottu on eristetyssä kaapissa missä reikä pohjassa. Ei sen kummempaa.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta