Mitä hiton järkeä jossain kuulennossa on? 😡
No hei, ihminen on aina pohtinut että mitähän tuon kukkulan/joen/vuoren/meren takana on. Ja on pistänyt itsensä likoon päästäkseen sinne, vaikka lähtiessä ei ole ollut yhtään ajatusta, löytyisikö sieltä mitään hyödyllistä. Samoin on aina pohdittu, että mitähän löytyy, jos katson tehokkaammalla kaukoputkella, paremmmalla mikroskoopille, sukellan syvemmälle, kaivan vielä vähän jne. jne. jne. Uteliaisuus ja asioiden tutkiminen erottaa ihmisen eläimestä.
Simpanssille riittää, että on ruokaa juuri nyt ja pääsee välillä vähän sekstailemaan. Sitä ei kiinnosta, mitä kukkulan takana on, eikä se sinne mene niin kauan kuin elämän perustarpeet nykysijainnissa on kunnossa. Ihminen menee, ja siksi ihminen oppii uutta.
Aina on ollut niin, että kun tutkitaan jotain ennestään tuntematonta, löydetään jotain mitä ei alkujaan hoksattu edes etsiä. Tulee uusia innovaatioita. Ja yhä kauemmas pyrkiminen pakottaa kehittämään monenlaista teknologiaa, josta on hyötyä muilla elämän alueilla. Vaikkapa Apollo-kuulentoja varten kehitetyt vedenpuhdistusjärje
stelmät tai entistä kestävämmät materiaalit ovat olleet suureksi hyödyksi muuallakin ja myöhemmin. Sama pätee nykyäänkin.
On selvää, että tulevina vuosikymmeninä ja -satoina avaruusteknologia halpenee ja avaruuslennoista tulee arkipäivää. Ihmiskunta alkaa mm. hyödyntämään asteroidien mineraalivaroja. Tukikohta kuussa on looginen ensiaskel. Kuusta löytyy monenlaista raaka-ainetta, joita tarvitaan avaruuslennoilla, ja jotka on huomattavasti edullisempaa nostaa avaruuteen kuun pienestä painovoimasta kuin täältä maan päältä. Vaikka nyt kuuhun pyrkiminen on kallista, aikanaan tukikohta ja kaivokset kuussa maksaa kyllä panostukset moninkertaisesti takaisin.
Ihmiskunta kehittyy uteliaisuuden myötä, ja sen myötä että panostetaan asioihin joiden hyödyt realisoituu vastaa tulevaisuudessa, ehkä kymmenienkin vuosien päästä. Aina on ollut myös luddiitteja, joiden ajatusmaailma kulkee sitä rataa että "jos en minä tästä hyödy tässä ja nyt, tähän ei pidä panostaa". Onneksi tätä perässä vedettävää, periaatteesta kaiken uuden tutkimiseen ja hyödyntämiseen kielteisesti suhtautuvaa porukkaa on pieni vähemmistö.