Tekniikkakeskustelut > Projektit

Kosteusvaurion korjaus

<< < (4/5) > >>

Yrjö:
  Tässä Spritessäkin on sisä "vaneeri" milestäni jotain höttöä, on jo 41 v..
  Varsinkin jo pistit eristeeksi vettymätöntä eristettä, tuo on mielestäni hyvä valinta.
  Lateksi sisämaalin vedin Spriten sisäseiniin päälle toissa talvena, en ole huomannut kosteusvaurioita. Ulkopäinhän se kosteus tulee, jos huolehditaan vaunun kunnollisesta sisä tuuletuksesta.

T-Cat:

--- Lainaus käyttäjältä: MarkusP - 26.02.2022     kello on 21:20 ---Noniin, nyt on vanhat styroksit raavittu pois ja uutta hommattu tilalle. Päänsärkyä aiheuttaa nyt vanerin puute. Eli täältä ei löydy mistään 3mm vaneria ja tuntuu näillä bensahinnoilla turhalta lähteä erikseen hakemaan jostain metri kertaa metri pätkää. Ainoa sopivanpaksuinen levy minkä löysin on masoniittia, eli jotain puristettua höttöä. Voisko tuota käyttää vanerin sijaan? Se tuntuu näin äkkiseltään melkoiselta kosteusimurilta. Mutta jos sen liimaa kiinni ja laittaa vedenpitävän tapetin päälle niin ehkä se voisi toimia?

--- Lainaus päättyy ---
En minäkään ole 3mm vaneria löytänyt, olen käyttänyt 4mm vaneria korjauksissa.

Lerssinen:
Nimitetään lentokonevaneriksi, sitten löytyy

https://www.puutavaratalo.com/tuoteryhmat/group/vanerit/product/3-mm-koivuvaneri-ohutvaneri-lentokonevaneri

https://www.levy-jaati.fi/koivuohutviiluvanerit

Jos paikallista rautakauppaa kiinnostaa asiakaspalvelu kyllä se tuota asiakkaalle hommaa.

T-Cat:

--- Lainaus käyttäjältä: Lerssinen - 26.02.2022     kello on 21:59 ---Nimitetään lentokonevaneriksi, sitten löytyy

https://www.puutavaratalo.com/tuoteryhmat/group/vanerit/product/3-mm-koivuvaneri-ohutvaneri-lentokonevaneri

https://www.levy-jaati.fi/koivuohutviiluvanerit

Jos paikallista rautakauppaa kiinnostaa asiakaspalvelu kyllä se tuota asiakkaalle hommaa.

--- Lainaus päättyy ---

Täällä ei kiinnostanut, kertoi vaan että ei ole ikinä kuullutkaan.

jamseil:

--- Lainaus käyttäjältä: MarkusP - 26.02.2022     kello on 21:20 ---Päänsärkyä aiheuttaa nyt vanerin puute. Eli täältä ei löydy mistään 3mm vaneria ja tuntuu näillä bensahinnoilla turhalta lähteä erikseen hakemaan jostain metri kertaa metri pätkää.

--- Lainaus päättyy ---
Itse tein näkyviin jääviä paikkoja seiniin ja kattoon sohvatyynyjen takana olevista ilmanohjauslevyistä . Ne oli samalla pinnalla olevaa 3mm poppelivaneria. Sohvien pohjalevytkin oli samaa tavaraa mutta erilaisella pinnalla.

Sitten tein 4mm vanerista uudet ilmanohjauslevyt.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View