Tekniikkakeskustelut > Retkeilyautot
Retkeilyautossa asuminen
Hesus:
--- Lainaus käyttäjältä: porakone - 10.12.2021 kello on 18:18 ---
Ja niinkun tuolla jo harmaavesisäiliön lämmityksestä kirjoitettiinkin niin niitähän on kahta systeemiä. On joko verkkovirralla toimiva lämmitys (jota ei käytännössä voi käyttää akusta invertterillä) ja se toimii sitten vain piuhan päässä parkissa ollessa, ja sitten on niitä systeemejä joissa harmaavesisäiliö on tiukasti koteloitu ja eristetty ja Trumatici puhaltaa sinne sitten lämmintä. Tuo toimii missä vain kunhan asunto-osan lämmitys on päällä.
--- Lainaus päättyy ---
Mulla on alde ja harmaavesisäiliössä on 12v vastukset.
Ainakin näin kuvittelen, kun ei tartte maasähköä.
Mutta jos on akkuvirralla ja painaa lämmityksen päälle, niin näyttää -30amp, eli ei voi pitää kuin johdon päässä tai kun auto käy.
Tieton:
--- Lainaus käyttäjältä: porakone - 10.12.2021 kello on 18:18 ---Jos autossa on talvella vedet järjestelmässä niin täytyy muistaa käyttää auton omaa lämmitysjärjestelmä ä (siis sitä Trumaticia). Äkkiseltään voi tulla mieleen säästää kaasua ja käyttää verkkovirrassa ollessa jotain irtonaista lämpöpatteria mutta tällainen kaasun säästäminenn voi johtaa sitten ongelmiin. Kun Truman mielestä autossa on lämmin (niinkuin onkin, kun on lämpöpatterilla lämmitetty) niin se ei tee mitään, ja sitten onkin auton rakenteissa/'piilotiloissa' pakkasta ja vesisysteemit jäässä kun sen Trumaticin lämpökanavat on johdettu ja suunniteltu niin että autoa lämmittäessään myös noi systeemit pysyvät lämpiminä.
--- Lainaus päättyy ---
Lämmitys onnistuu toki Trumalla ilman kaasuakin. Meillä käytössä Ecomat, joka suunnataan Truman ilmanottoon ja Trumaan pelkkä ilmankierto päälle. Ilma kiertää tasaisesti koko koppiin, lämmittää myös vesisäiliöt, niin pitkään kuin Ecomatin 2kW teho riittää.
88k5:
^
Tuo ei taida onnistua kuin kaminoilla ja E-sarjan Trumilla. C eli Combit taida kyetä pelkkään ilman kierrätykseen..
Lämminvesi tuotetaan sitten muualla, Truma Boiler tai Therme, tai jollain toisella merkillä - kunhan siellä ei pääse pakkanen puraisemaan, tai vaihtoehto on pitää ne kuivina talvella.
Erkki:
^ Aloittajan retkeilyautossa on käytössä Truma E6. Joten näillä eväillä pitäisi onnistua.
88k5:
--- Lainaus käyttäjältä: Erkki - 11.12.2021 kello on 21:49 ---^ Aloittajan retkeilyautossa on käytössä Truma E6. Joten näillä eväillä pitäisi onnistua.
--- Lainaus päättyy ---
Tarkoitat varmaan Truma Combi 6E? Eli siten nou-nou.. tai kertokaa ken tietää varmaksi. Thumb Mutta eikö kaikissa 6E-malleissa ole jo itsessään 1.8kW vastukset, jolla lämmittää ilman Ecomatin puhallusta pikkupakkasissa. On kait usein imuilman otto suoraan pannun kyljissä ja pannu kovin piilossa, jotta Ecomatilla saisi tähdättyä helposti.
E-sarja on E-1800, E-2400 (mulla veneessä), E-4000 (isoin?) ja pitääkö siihen laskea myös VarioHeat-mallitkin..
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta