Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä
LiFePo4 akut
posilo:
Juuri yllämainituista syistä en ainakaan itse lähtisi rakentelemaan "kiinan" akuilla / viritelmillä. Sen verran nähnyt jo pettäneitä Litium-akkuja vaikutuksineen, että ei tulisi mieleen rakentaa tuollaista +x00Ah virtakeskittymää, johon ei oikeasti voi luottaa. Jo tavan Litium-akku (itellä kokemusta 500Wh pyöräilykäytöstä) on melkoinen lämpöpommi niikseen sattuessaan.
"Masi":
Sen verran näille epäröielle pitää sanoa että kannattaa pysyä kotona ja pelastuu auto-onnettomuudessa kuolemiselta, se kun on Yleisempää kuin lipo akku onnettomuudet.
Ja vielä useammin menee auto lunastukseen kuljettajan ajovirheen takia, kuin että auto palaa lipo akun takia.
Eli jos tuo pelottaa, niin ei kannata autoilla ollenkaan tai opetella hallitsemaan pelkonsa ;)
P.s. joku valvoja voisi siirtää nämä pelkokeskustelut jonnekkin muualle.
Itse asia on sen verran mielenkiintoinen seurattava.
megaman:
Mikä lienee vakuutusyhtiöiden kanta DIY asennuksista aliBaban komponenteilla?
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: megaman - 23.06.2021 kello on 19:00 ---Mikä lienee vakuutusyhtiöiden kanta DIY asennuksista aliBaban komponenteilla?
--- Lainaus päättyy ---
Rakentaminen on laillista, eikä yhdelläkään yhtiöllä ole ehdoissa 'Alibaba-kieltoa'.
SeaSharky:
Näitä Litiumrautafosfaatt iakkuja taitaa olla melko vaikeaa saada palamaan ja räjähtämään, normi latausjännitteillä ja virroilla ainakaan.
Kaasulaitteet varmaan paljon vaarallisempia.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta