Tekniikkakeskustelut > Projektit
Matkaaja Pallas 5500 -87 Käyttis
latushka83:
--- Lainaus käyttäjältä: mjh48 - 20.03.2021 kello on 22:09 ---Onhan nuo kytkennät nyt paljon siistimmät.
Tuo 230 V sulake kannattasi korvata samantien henkilösuojalla, joka on sulakkeen ja vikavirtasuojan yhdistelmä
--- Lainaus päättyy ---
Tuollainen mulla olisikin jo valmiina. Siksi sitä mietinkin että pitäisikö tuo vaihtaa. Ei siitä ainakaan haittaa ole.
Ja kun nyt noita kaapinovia sun muita tuli päällystettyä niin pitihän tuota muutenkin sisustaa eli verhot vaihdettu ja pöydän alle laitettu paksumpi matto kun ei tuo lattia mikään hirveän lämmin ole talvella.
Äänentoistoakin piti vähän parantaa kun nuo pönttömallin kaiuttimet tuolla kaapin päällä ei oikein hääppöiset olleet ja suuntauskin aika huono kun olivat toisiaan vasten niin ei ääni kuulunut taakse oikein mitenkään. Tein etunurkkiin kaapin päälle jonkunlaiset kotelot ja vuorasin nuo vaahtomuovilla niin tuli riittävän hyvät äänellisesti ja nyt kuuluu taaksekkin paremmin kun suuntaus on parempi eikä kaiuttimet ole kaapin takana piilossa.
latushka83:
Ulkopuoleltakin piti valot uusia eli takavalot vaihtui ledeihin ja edestä äärivalot vaihtui myöskin ledeihin. Alas lisättiin ääri- ja sivuvalot ja myöskin pakkivalot. Tuossa samassa yhteydessä myöskin vähän ehostettiin maalipintaa ja vielä pitäisi kyljet maalata uusiksi. Kävikin noiden takavalojen kanssa peikkomainen flaksi kun sopivatkin suoraan talmujen paikalle niin ei tarvinnut alkaa noita muokkaileen sen enempää. Vanhoista valoista vain sisuskalut pois ja kytki johdot.
Laitoin myöskin vaunun päähän 7- ja 13-napaiset pistorasiat ja kytkin ne etukotelon alla sähkörasiassa. Karkottaa sopivasti lainailijat kun on erillisellä välijohdolla kytkettävä autoon eikä anna sitä kenellekkään. :laugh: Todellinen syy tälle on se että tuo välijohto on helpompi vaihtaa kuin alkaa vaunun päästä johtoa korjaileen.
Josko taas sitten huomenna jatkaisi lisää.
tsahkali:
MMJ:stä et sitten luopunut?
latushka83:
Miksi olisi pitänyt?
mjh48:
--- Lainaus käyttäjältä: latushka83 - 20.03.2021 kello on 23:55 ---Miksi olisi pitänyt?
--- Lainaus päättyy ---
SFS 6000-7-721 standardi määrää minkälaisia johtimia saa käyttää matkailuvaunujen ja -autojen sähköasennuksissa.
Vain seuraavat johdin tyypit on sallittu
- vaipallinen taipuisa kaapeli.
- muutamalankaiset (vähintään 7 lankaa) eristetyt johtimet asennettuina eristeaineiseen asennusputkeen
- taipuisat hienolankaiset eristetyt johtimet asennettuina asennusputkeen tai johtokanavaan
Tuo vaunu on tosin niin vanha, ettei silloin saanut edes käyttää taipuisia kaapeleita, vaan piti käyttää MMJ:tä.
Turvallisuuden kannalta olisi parempi vaihtaa MMJ:t taipuisaan kaapeliin, MMJ kovettuu tärinässä
Joustava kaapeli on kiinnitettävä pystysuorassa asennuksessa vähintään 40 cm välein ja vaakasuorassa asennuksessa vähintään 25 cm välein.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta