Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä

Akkulaturi, auton oma akku ja hupiakku - miten kytketään?

<< < (5/5)

elwari:
Tuossa veneen tapauksessa, jos olisi 1+2 asennossa tuossa kohtaa, niin välttyisi sulakkeen palamiselta, kun ovat akut suoraan rinnan pääkytkimen kautta?

Bilteman rele muuten haistelee vain starttiakun puolelta jännitettä, eli se ei vaunun tapauksessa yhdistä akkuja, jos vaunun laturi on päällä ja auton ei. Ainakin n 8 vuotta sitten ostamani versio toimii sillä tavalla. Sitten tietenkin, jos rele on vielä kiinni, kun heti ajon jälkeen laittaa töpselin seinään, niin akut ovat yhdessä, oli hyvä konsti saada myös auton akku ladattua vaunun laturilla :)

Mutta en minäkään näe ongelmaa siinä, että vaunun ja auton laturit ovat yhtä aikaa päällä.

---Tapsa---:
Soitin kahdelle akkujen maahantuojalle ja molemmilla sama vastaus eli latauksen puolesta piirissä voi olla kaksi laturia ja kaksi rinnankytkettyä akkua. Mutta jos toinen akku on täynnä ja toinen tyhjä, niin silloin täysi lataa tyhjää ja akkujen välillä voi kulkea isojakin virtoja - hyvä kirkastus tämäkin kommentti vaikka ei varsinaiseen kysymykseen liity.

Seuraava onkin sitten oma aivoitus eli ladataan hupiakkua 13-piikkisen pistokkeen liittimestä 10 (=auto antaa virtaa vain latausvirran ollessa päällä tai auton käydessä). Sitten otetaan 8 A taikka 10 A sulake ja sen kautta kytketään hupiakun plussa napa liittimeen 10. Jos virtaa kulkee liikaa suuntaan tai toiseen, tämä sulake palaa ja on helpompi vaihtaa kuin auton oma 15 A sulake. Mitä mieltä tästä?

Yrjö:

--- Lainaus käyttäjältä: ---Tapsa--- -  1.03.2021     kello on 13:45 ---Seuraava onkin sitten oma aivoitus eli ladataan hupiakkua 13-piikkisen pistokkeen liittimestä 10 (=auto antaa virtaa vain latausvirran ollessa päällä tai auton käydessä). Sitten otetaan 8 A taikka 10 A sulake ja sen kautta kytketään hupiakun plussa napa liittimeen 10. Jos virtaa kulkee liikaa suuntaan tai toiseen, tämä sulake palaa ja on helpompi vaihtaa kuin auton oma 15 A sulake. Mitä mieltä tästä?

--- Lainaus päättyy ---
  Varmaankin 10 A. siellä akun vieressä riittää, riippuu siitä minkälaiset lataussysteemit sulla on veturissa, ja kuinka tarviit ajonaikaista latausta. Meillä se on pelkästään reissussa käytössä. Toisessa yhteydessä kirjoitin:
  "   Omien kokemusten mukaan, jos ottaa "suoraan"laturilta, olen mitannut 16 A. latauksen. Kerran ehkä yli 20 A. mutta mittarista paloi/oli palanut sulake?
  mjo 33400 joskus kirjoitti, että "suora" kytkentä laturilta ei haittaa väyläsähköjäkään. "

---Tapsa---:
Ok, kiitoksia täytyykin mittailla ja laittaa tuo 10A sulake

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View