Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä
Käyttöakun täyteenlatausaika 2A:lla
kimi:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 31.12.2020 kello on 22:30 ---Siis se on TYHMÄ.
--- Lainaus päättyy ---
Mikä olisi parempi, aikaviiverele?
Laturi antaa jopa 15V kylmäkäynnistyksen jälkeen ja jos tuo olisi jänniteohjattu, niin akkunavoilla tuon verran. Ja ajoakku on käytännössä täysi käynnistäessä kun hupivirta otettu hupiakusta
mjh48:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 31.12.2020 kello on 22:30 ---Siis se on TYHMÄ.
--- Lainaus päättyy ---
Miksi tyhmä?
Ei ne akut edes kykene vastaanottamaan kaikkea virtaa jonka laturi kykenee tuottamaan.
Hupiakku on lisäksi yleensä 6 mm2 kaapelin takana joka osaltaan rajoittaa virtaa
Yrjö:
--- Lainaus käyttäjältä: posilo - 31.12.2020 kello on 12:55 ---Ei vanhan akun rinnalle kannata uutta akkua laittaa. Käy just kuten sanoit, jotta se vanha akku "tasaa" sen uudemman akun omalle tasolleen.
--- Lainaus päättyy ---
Tää keskustelu varmaankin menee aloittajalta yli hilseen--niinkuin multakin, :(
Minä en akkuja jakaisi uusiin/vanhoihin.
Koska akkujen ikä vaihtelee, alle takuuajasta--liki 10 v.. Yleensä käytän vanhoja akkuja, mutta tässä n. 60v. aikana olen joutunut muutaman uudenkin akun ostamaan.
Minä jakaisin käyttökelpoisiin/risoihin. Jos käyttäjä ei pysty/viitsi/ehdi tutkia akkuja, on viisainta vaihtaa ne uusiin kun vähänkin jotain ongelmaa löytyy.
Tosin laturin huonoon lataukseenkin uusi akku auttaa vähän aikaa.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: kimi - 31.12.2020 kello on 23:02 ---Mikä olisi parempi, aikaviiverele?
--- Lainaus päättyy ---
Tiedä hänestä...
On vaan kummallista, mihin tarvitaan laatikollinen elektroniikkaa, jos ainoa tehtävä on ohjata yhtä relettä?
Ai niin, D-virtahan sitäkin ohjasi!
88k5:
--- Lainaus käyttäjältä: kimi - 31.12.2020 kello on 21:06 ---^Kumpaan akkuun sai yhteyden konehuoneen navoista, hupiajoakkuunko, ei kai koska siitä saa antaa apuvirtaa, toisaalta rele yhdistää nuo niin...? Tuo sama kytkentä taitaa olla kyseessä
--- Lainaus päättyy ---
Ei hupiakkuun (3. akku, kopin tekijän) kun se taas oli D+ ohjaaman releen takana.
Konehuoneen navat olivat suorassa yhteydessä moottorin 1. akkuun (kuskin penkin alla se taaempi) ja 2./etummaisempi pelkästään sen releen välityksellä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta