Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Ihmelaite kaasupullokotelossa?

<< < (6/7) > >>

Karabiilisti:

--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 19.11.2020     kello on 10:34 ---Nyt meni lämppäriäimistelyik si tämä ketju, mutta minusta juuri oikeinpäin tuo truma. Mullakin oli..
(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
Linssi siellä missä poltinkin, eli ei pakoputken puolella, vaan toisella.. patteripietso ja kapillaari samoillapaikoin.

En sikäli ymmärrä mitä kätisyydellä tarkoitat. Kuvan mukaisesti kait sullakin rekkulat siinä?

--- Lainaus päättyy ---

Mulla pakoputki oikeelle. Linssi vasemmalla. Kaasusäädin vasemmalla patteri lokero oikeella ja anturi vasemmalla....eli just päin vastoin kuin kuvassa.
Eli kuten tässä kuvassa ....

svc:

--- Lainaus käyttäjältä: 99 - 19.11.2020     kello on 12:42 ---Jos valaisin on hermeettisesti suojattu, niin silloin sen saanee sijoittaa kaasupullokoteloon sisälle?

--- Lainaus päättyy ---
Juuri näin. 80-luvulla säännöt oli vissiin vähän väljemmät kun tavallinen vesitiivis etuvalo kelpasi.

cerveza:

--- Lainaus käyttäjältä: 99 - 19.11.2020     kello on 12:42 ---Jos valaisin on hermeettisesti suojattu, niin silloin sen saanee sijoittaa kaasupullokoteloon sisälle?

--- Lainaus päättyy ---

Jos tuon kanssa ongelmia tulee niin laittaa teholedin sisätiloihin ja johtaa valon kuitukimpulla pulloluolaan. Alkuperäiseen kuvaan: boilerin laittaisin ihan sisätiloihin jossa kylmävesikin kiertää... Omassa auotossa tuon paikka voisi olla vessan seinällä/alaosassa jossakin mutta Aldehan hoitaa tuonkin virkaa  8)
BTW: minkälainen lämmitys tuossa Hobbyssa on? Toki kesällä boileri kiva, saa lämmintä vettä ilman mökin lämmitystä, toisaalta Aldeakin voi kuumentaa ilman vesikiertoa..

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 19.11.2020     kello on 13:15 ---Mulla pakoputki oikeelle. Linssi vasemmalla. Kaasusäädin vasemmalla patteri lokero oikeella ja anturi vasemmalla....eli just päin vastoin kuin kuvassa.
Eli kuten tässä kuvassa ....

--- Lainaus päättyy ---

Onhan noita asennettu molemmin päin, mutta enemmän toisin päin.

K.E.V:

--- Lainaus käyttäjältä: cerveza - 19.11.2020     kello on 19:06 --- minkälainen lämmitys tuossa Hobbyssa on?

--- Lainaus päättyy ---
Siinä on tuo kaminamalli mistä kuvassa kuori puuttuu.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View