Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Ihmelaite kaasupullokotelossa?
88k5:
--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 19.11.2020 kello on 09:53 ---Kerrassaan ihmeellinen oikeakätinen truma. :o :o :o
Etulevy on tosiaan poissa, ei ole tullut ajateltua että noita on erikätisiäkin.
Muuten voisi epäillä että se on väärin päin mutta kun monitori/valvontanäyttö on kuitenkinkin hyttiin päin.....
--- Lainaus päättyy ---
Nyt meni lämppäriäimistelyik si tämä ketju, mutta minusta juuri oikeinpäin tuo truma. Mullakin oli..
Linssi siellä missä poltinkin, eli ei pakoputken puolella, vaan toisella.. patteripietso ja kapillaari samoillapaikoin.
En sikäli ymmärrä mitä kätisyydellä tarkoitat. Kuvan mukaisesti kait sullakin rekkulat siinä?
Ossi66:
--- Lainaus käyttäjältä: 99 - 19.11.2020 kello on 07:19 ---Ihan on Bestcaravanilla myynissä.
https://www.nettikaravaani.com/hobby/650/1530498
--- Lainaus päättyy ---
ok.
Tuollahan on sanotti ilmoituksessa ekana "Sisätilat ja mukavuudet Lämminvesiboileri"
Kai se lämpö sitten jaksaa pitää putket sulana - kunhan on sähkö päällä 24/7
99:
--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 19.11.2020 kello on 10:56 ---ok.
Tuollahan on sanotti ilmoituksessa ekana "Sisätilat ja mukavuudet Lämminvesiboileri"
Kai se lämpö sitten jaksaa pitää putket sulana - kunhan on sähkö päällä 24/7
--- Lainaus päättyy ---
Vesiä ei tuossa vaunussa paljoa talvella kannata käyttää, viemärit ovat meinaan vaunun alla ulkotilassa.
svc:
--- Lainaus käyttäjältä: jamseil - 19.11.2020 kello on 10:30 ---Tukesin oppaassa sanamuoto on sen verran jyrkkä, että perustunee lakiin?
"Kaasupullojen säilytystilaan ei saa sijoittaa matkailuajoneuvon sähköjärjestelmään liittyviä osia tai tarvikkeita. "
https://www.laatukaasu.fi/wp-content/uploads/2018/09/laatukaasu.fi-Tukes-Kayta_nestekaasua_oikein_opas.pdf
Sinänsä mielenkiintoinen lausunto, kun suuressa osassa suomen vaunuista tuolla ruukussa on kuitenkin kaasupannu joka sisältää käytännössä avotulta, punahehkuista terästä ja vaunun sähköjärjestelmään liittyviä osia.
Ota näistä nyt sitten selvää... :laugh:
--- Lainaus päättyy ---
Ainakin minun Soliferissa pannun ja pullojen välissä on tiivistetty seinä.
80-luvun tehdaslisävarusteen a ollut kaasupullokotelon valaisin oli aikanaan ilmeisesti sama, mitä täytettiin etuvaloina. Kyselin taannoin sen sijoituksesta, mutta kenelläkään ei ollut laitaa kuvaa alkuperäisestä asennuksesta.
99:
Jos valaisin on hermeettisesti suojattu, niin silloin sen saanee sijoittaa kaasupullokoteloon sisälle?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta