Tekniikkakeskustelut > Projektit

Hobby 650 Prestige -07. Edessä kosteutta

<< < (8/13) > >>

jamseil:
Varmaan vaijereiden muovipesät kuluneet väljäksi, jos rattaissa ja vaijereissa ei näy kulumaa.

Ei ole minulla tietoa koosta.

Skeletor_:
Laitoin varmistukseksi sisäpuolelta tätä vahvaa kattoteippiä: https://www.am-asennus.fi/tuote/gorilla-kattoteippi-vedenpitava/
Kestää talojen katoilla niin varmasti kestää autoissa/vaunuissa sisällä sekä ulkona.

Vois vetäistä katon ulkosaumat jos tuota sais valkeana. Miksei mustakin..

Skeletor_:
Missä olis akulle paras paikka? Onko tässä akkulaturia ja tärkein eli äänentoisto pitäisi saada niin hyväksi että voisin käyttää vaunua työhommiin eli levyjen miksaamiseen.

Ehkä joku auton hyvä erillissarja olis hyvä lähtökohta mut missä olis paras paikka äänentoiston kannalta. Kuuntelupaikka on keittiön sohva johon stereokuva pitäisi saada mahdollisimman hyväksi.
Hakusessa siis hifiä ei häiriötä/pahennusta vaunun ulkopuolelle.

jamseil:
Akku ja muukin painava lähtökohtaisesti suunnilleen akselin päälle, kai siinä nyt laturi on ellei ole poistettu.

Joku puristi varmaan laittaisi monitorit sivu ikkunan eteen roikkumaan yläkaapista diskantit korvan tasolle ja miksaus piste pöydän toiselle puolelle. Mutta tuossa menettää pari istumapaikkaa pöydän äärestä. :)

Istumapaikat säästyy, jos vähän jos tinkii asennuskorkeudesta ja pilaa diskanttien suuntakuvion kääntämällä ne pöntöt vaakaan. ;) Lisäksi uhraa pari yläkaappia, eli upottaa monitorit tai seinäkaiuttimet kahteen yläkaappiin (ovet poistettu), hieman alas suunnattuna.

Skeletor_:
Käsittääkseni vaunussa on pelkkä muuntaja kun muissa keskusteluissa mainittiin erillinen laturi. Moni näyttää olevan kytkenyt akun navat muuntajan Bat-liittimiin jossa plus ja miinus vierekkäin. Entisen omistajan kytkennät menivät sängyn alla olevaan sähköpoksiin. Ilmeisesti molempiin voi kytkeä akun?

Foorumilla mainittiin että muuntaja osaa katkaista akulle menevän sähkön kun kytketään 230v pistoke vaunun seinään ettei muuntaja kiehuttaisi akkua jossain vaiheessa. Tietty paksua johtoa akulle.. Olenko oikeilla jäljillä?

Ilmeisesti auton vanhan mallisesta pistokkeesta ei saa latausta vaunun akkuun? Tietty ne pitäis eroittaa releellä että auto lähtisi käyntiin.  ;)
Jokin älylaturi vois olla lataamassa aina kun auto sähkötolpan äärellä.



Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View